Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε να έχει σε καλό βράδυ τους Νικ Καλάθη και Κόρι Χίγκινς για να πάρει τη νίκη κόντρα στη Φουενλαμπράδα (67-83).

Το πρώτο ημίχρονο δεν κύλησε ομαλά για την Μπαρτσελόνα και οι γηπεδούχοι βρήκαν την ευκαιρία να κρατηθούν ζωντανοί σε ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι.

Για ακόμα ένα παιχνίδι ο Νίκολα Μίροτιτς δεν αγωνίστηκε, με την Μπάρτσα να δυσκολεύεται σημαντικά στο επιθετικό κομμάτι. Το ημίχρονο έκλεισε με το φτωχό 27-30, αλλά με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους… ξύπνησε.

Με τον Νικ Καλάθη (15 π, 5 ριμπ, 6 ασ) και τον Κόρι Χίγκινς (19 π, 6 ριμπ) οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ελέγξουν πλήρως τον αγώνα τελειώνοντας την τρίτη περίοδο στο +16 (47-63).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο δεν άλλαξε τίποτα με τους Μπλαουγκράνα να διατηρούν με ευκολία το προβάδισμά τους και να παίρνουν τελικά τη νίκη με 67-83.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 27-30, 47-63, 67-83