Μπάγερν

Η Μπάγερν Μονάχου τα βρήκε… σκούρα κόντρα στη Φρανκφούρτη, αλλά τελικά κατάφερε να πάρει τη νίκη με 81-77 και να κάνει το 2/2 στο γερμανικό πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς, μετά από τη νίκη επί της Αρμάνι Μιλάνο στην πρεμιέρα της Euroleague, εμφανίστηκε κάπως κουρασμένη κόντρα στη Φρανκφούρτη.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τη δεύτερη περίοδο μέχρι και τη λήξη του, με τον Πέτερι Κόπονεν να οδηγεί επιθετικά την ομάδα του, με 17 πόντους και 5/5 τρίποντα.

Στο τελευταίο λεπτό του αγώνα, η Φρανκφούρτη πέρασε μπροστά με έναν πόντο, αλλά ο Λαμόν Τζόουνς (26 π.) έγινε ο μοιραίος παίκτης των γηπεδούχων, καθώς έκανε αντιαθλητικό φάουλ και έδωσε τη δυνατότητα στην Μπάγερν να πάρει εκ νέου τα ηνία.

Έτσι, οι Βαυαροί πήραν τη νίκη, με τους Γκρεγκ Μονρό (12 π.) και Πολ Τσίπσερ (13 π.) να είναι το στήριγμα του Φινλανδού γκαρντ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 35-33, 58-59, 77-81