Με πάθος που ξεχείλιζε οι παίκτες της ΑΕΚ πραγματοποίησαν μεγάλη εμφάνιση στο Sinan Erdem παίρνοντας μεγάλη νίκη (81-71) επί της Γαλατασαράι για την 2η αγωνιστική της φάσης των “16” του Basketball Champions League.

Με άμυνα για σεμινάριο, απόλυτο έλεγχο των «αιθέρων» (η ελληνική ομάδα είχε 49 ριμπάουντ έναντι 33 των Τούρκων) και καλύτερη ισορροπία στο σκοράρισμα από τον αντίπαλο η ΑΕΚ μπόρεσε να φτάσει σε μια πολύ μεγάλη νίκη.

Η «Ένωση» αντέδρασε μετά την ήτττα στην πρεμιέρα από την Μάλαγα στην Ισπανία και έκανε το 1-1 στη σειρά των αγώνων της φάσης των «16» με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να βάζει την υπογραφή του στη νίκη με 18 πόντους, 6/9 σουτ και 3 ριμπάουντ σε 23.47 λεπτά συμμετοχής. Εκπληκτικός με double-double (19 πόντους-13 ριμπάουντ) ο Ακίλ Μίτσελ και ο Δημήτρης Φλιώνης με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 9 ασίστ άγγιξε το τριπλ-νταμπλ!
Από την Γαλατασαράι ο Ντίλαν Ένις είχε 18 πόντους, ο Καμπάκα 11 πόντους και ο Καλοϊάρο 10, όπως και οι Κοκσάλ, Ριστίκ.

Σε απόλυτη ισορροπία ήταν το παιχνίδι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης με την ΑΕΚ να κοιτάει στα… μάτια (9-9 στο 5’ και 13-13 στο 7’) τους Τούρκους οι οποίοι έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο προηγούμενοι με το ισχνό 19-18 (στο 10’).

Τα χαμένα ριμπάουντ και η αστοχία δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Ανδρέα Πιστιόλη να ξεφύγει απέναντι στην ελληνική ομάδα που «έχτισε» μια διαφορά (28-33 στο 17.30’’) στη δεύτερη περίοδο. Η Γαλατά αντέδρασε όμως στη συνέχεια και με περιφερειακά σουτ μπόρεσε να κλείσει το πρώτο ημίχρονο έχοντας το «πάνω χέρι» (36-35 στο 20’).

Η αστοχία της Τουρκικής ομάδας από την περιφέρεια (είχε 4/18 τρίποντα, 22%), αλλά και στα δίποντα (9/19, 47.37%) σε συνδυασμό με την χαμένη μάχη των ριμπάουντ (20 έναντι 24 της ΑΕΚ) επέτρεψαν στην ελληνική ομάδα να διατηρεί σε μεγάλο βαθμό τον έλεγχο της αναμέτρησης.

Από την πλευρά της «Ένωσης» ο Γιάνις Στρέλνιεκς αποτέλεσε μια σταθερά για το παιχνίδι του Ηλία Καντζούρη και από κει και πέρα υπήρχε ισορροπία στο σκοράρισμα και βοήθεια από τους Φλιώνη, Γιάνκοβιτς, Μίτσελ και ΜακΓκριφ. Τα καλύτερα ποσοστά (5/16 τρίποντα, 31.25% και 11/20 δίποντα, 55%) του «δικεφάλου» δεν αποτυπώθηκαν σε σκορ, καθώς η ελληνική ομάδα είχε 6 λάθη έναντι μόλις 2 της Γαλατασαράι.

Στην επανάληψη, η ελληνική ομάδα με τον Δημήτρη Φλιώνη να λειτουργεί ως κομπιούτερ διατήρησαν τον έλεγχο του παιχνιδιού (41-45 στο 22.30’’ και 46-50 στο 25’). Η Γαλατά του Ανδρέα Πιστιόλη αντέδρασε με τον Κοκσάλ και τον Ένις και έφερε τον αγώνα στα ίσια (52-52 στο 27’). Εκεί, ο Γιάνις Στρέλνιεκς με δυο τρίποντα επέτρεψε στην «Ένωση» να… απομακρυνθεί (55-61 στο 28.30’’).

Μάλιστα, η διαφορά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου μεγάλωσε (57-64 στο 32.20’’ και 59-66 στο 33.30’’). Η Γαλατά επέστρεψε (68-70 στο 38’) βάζοντας «φωτιά» στο ματς, αλλά εκεί ένα μεγάλο τρίποντο του Κένι Γουίλιαμς (68-73 στο 38.20’’) και ένα ακόμη καλάθι της «Ένωση» (68-75 στο 38.50’’) «σφράγισαν» το μεγάλο «διπλό» στην Κωνσταντινούπολη.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 36-35, 57-61, 71-81.