Μονακό

Με το δεξί μπήκαν στο 2022 οι Μονακό και Βιλερμπάν, αφού την Κυριακή (9/1) επικράτησαν των Λε Πορτέλ και Σολέ αντίστοιχα στο πρωτάθλημα Γαλλίας.

Η Μονακό είχε κλείσει καλά και το 2021 με τη νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ για τη EuroLeague, προτού κάμψει σήμερα εντός έδρας την αντίσταση της Λε Πορτέλ με 79-67.

Οι παίκτες του Σάσα Ομπράντοβιτς μπήκαν μουδιασμένοι στο παιχνίδι, όμως σταδιακά ανέβασαν ρυθμούς, πέτυχαν σερί 14-0 και όλα πήραν τον δρόμο τους.

Το ημίχρονο έκλεισε στο +19 για τη Μονακό, η οποία αύξησε τη διαφορά στο τρίτο δεκάλεπτο, προτού ρίξει ρυθμούς στο τέταρτο.

Τέσσερις παίκτες των γηπεδούχων (Ιμπραΐμα Φαλ-Φαγιέ, Ντονάτας Μοτεγιούνας, Μπροκ Μότουμ, Μάικ Τζέιμς) ήταν διψήφιοι, ενώ πρώτος σκόρερ του ματς ήταν ο Μουφταού Γιαρού των φιλοξενούμενων με 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-16, 50-31, 68-45, 79-67

Βιλερμπάν

Λίγο αργότερα, η Βιλερμπάν επικράτησε εκτός έδρας της Σολέ με 90-85, χάρη στο τρομερό της τρίτο δεκάλεπτο.

Οι γηπεδούχοι έβαλαν 49 πόντους σε ένα ημίχρονο, όμως η τρίτη περίοδος επεφύλασσε ένα… ξεγυρισμένο 35-19 υπέρ των φιλοξενούμενων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η Σολέ προσπάθησε να ανατρέψει τα δεδομένα, όμως η Βιλερμπάν έφτασε τελικά στην πρώτη της νίκη σε εγχώριες διοργανώσεις, έπειτα από τις 4 Δεκεμβρίου (μεσολάβησαν τρεις ήττες).

Τι Τζέι Κάμπελ και Ντόμινικ Άρτις είχαν από 16 πόντους για τη Σολέ, ενώ ο Έλι Οκόμπο με 19 και ο Κρις Τζόουνς με 17, ηγήθηκαν των προσπαθειών της Βιλερμπάν.

Τα δεκάλεπτα: 29-24, 49-40, 68-75, 85-90

Η Μονακό βρίσκεται στη 2η θέση με 10-4 (πρώτη η Μπουλόν-Λεβαλουά με 12-2), ενώ η Βιλερμπάν στην 7η με 8-6.

Σολέ (4-11) και Λε Πορτέλ (3-9), από την πλευρά τους, κατοικούν στην προτελευταία και την τελευταία θέση αντίστοιχα.