Μάικ Τζέιμς Μονακό

Η Μονακό δεν πέτυχε break την Τρίτη στο Πο, όμως, τα κατάφερε με τη δεύτερη προσπάθεια την Πέμπτη, επικρατώντας 85-83 της τοπικής Ορτέζ.

Στους τελικούς του γαλλικού πρωταθλήματος, αντίπαλος της ομάδας που αντιμετώπισε ο Ολυμπιακός στα προημιτελικά της EuroLeague θα είναι η Βιλερμπάν, η οποία θα έχει το πλεονέκτημα έδρας, με την πρωταθλήτρια να κρίνεται στις 3 νίκες.

Προς το τέλος της δεύτερης περιόδου κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα η Μονακό, η οποία πάντως μπήκε φορτσάτη στο β’ ημίχρονο με σκοπό να βάλει τέλος στα όνειρα των γηπεδούχων για ισοφάριση της σειράς.

Η διαφορά έφτασε ως το +18 και παρέμενε σε υψηλά επίπεδα στα πρώτα λεπτά του τελευταίου δεκαλέπτου, ώσπου η Ορτέζ πέτυχε πέτυχε 14-0 σερί και μείωσε στους 4 πόντους με 03:58 να απομένουν.

Ο Μάικ Τζέιμς έβαλε τέλος στο μονοπώλιο των γηπεδούχων, οι οποίοι όμως δεν τα παράτησαν. Για την ακρίβεια ο φοβερός και τρομερός Μπράντον Τζέφερσον το είχε πάρει πατριωτικά. Το ματς ήταν σε μια κλωστή πια.

Ο Ζερεμί Λελούπ ευστόχησε σε 2/2 βολές στα 30” (83-85), η Μονακό έκανε λάθος, ο Τζέφερσον είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στην Ορτέζ, ωστόσο αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Μάικ Τζέιμς με 21 πόντους, βοήθησαν και οι Γουίλ Τόμας (15π.), Λέο Βέστερμαν (12π.-6ασ.), Ντόντα Χολ (12π.).

Από πλευράς γηπεδούχων, o Μπράντον Τζέφερσον τα έδωσε όλα με 34 πόντους και ο Τζάστιν Μπίμπινς προσέθεσε άλλους 16.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 40-45, 55-68, 83-85