Κράιλσχαϊμ-Μπάγερν

Μία πρώην αντίπαλος του Περιστερίου στο FIBA Europe Cup, η Κράιλσχαϊμ, νίκησε με 77-68 την Μπάγερν Μονάχου, για τη 13η αγωνιστική της BBL.

H ομάδα του Σεμπάστιαν Γκλάιμ, αφού λύγισε την Μπάμπεργκ, έφτασε σε δεύτερη διαδοχική επικράτηση, πολύ πιο σημαντική.

Η Μπάγερν προερχόταν από 6×6 στο γερμανικό πρωτάθλημα και ήθελε έναν καλύτερο επίλογο στο 2021, μετά την ήττα από την Μπασκόνια στη EuroLeague. Δεν τα κατάφερε.

Ποντάροντας στη σφικτή αμυντική λειτουργία, η Κράιλσχαϊμ υποχρέωσε τον αντίπαλο σε μόλις 11 πόντους στην πρώτη περίοδο και 13 στην τρίτη.

Προσπάθησε και έφερε το ματς στα μέτρα της η Μπάγερν πριν από το τέλος του ημιχρόνου, αλλά οι γηπεδούχοι δεν άφησαν τα ηνία της αναμέτρησης.

Μόλις μία φορά προηγήθηκε (με έναν πόντο) και μόνο μία φορά κατάφερε να ισοφαρίσει η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι (δεν βρισκόταν στον πάγκο, όπως επίσης δεν έπαιζαν οι Ντάρουν Χίλιαρντ, Βλάντιμιρ Λούτσιτς, Όγκουστιν Ρούμπιτ και Πολ Τσίπσερ).

Με το 300ό του τρίποντο σε επίπεδο πρωταθλήματος, ο Αντρέας Ομπστ μείωσε σε 62-58 και αναπτέρωσε τις ελπίδες των φιλοξενούμενων, όμως η Κράιλσχαϊμ ανέκτησε γοργά προβάδισμα ασφαλείας και κλείδωσε τη νίκη.

O Τι Τζέι Σορτς έκανε τη διαφορά με 21 πόντους, ενώ στον αντίποδα, ο Κέι Σι Ρίβερς προσπάθησε με 23.

Με αυτήν την ήττα η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι υποχώρησε στο 10-3 και πλέον η Βόννη είναι μόνη στην κορυφή.

Η Κράιλσχαϊμ, από την πλευρά της, πήγε στο 8-5 και βρίσκεται στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Τα δεκάλεπτα: 22-11, 40-37, 60-50, 77-68