Σε ένα ντέρμπι που έσπασε… καρδιές, η Εφές (15-3) κατάφερε να “αλώσει” με 86-82 τη Βαρκελώνη, έχοντας το προβάδισμα στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα και παίρνοντας, τελικά, την… μπουκιά της Μπαρτσελόνα (13-5) που πήγε για το κόλπο!

Πριν από το “τζάμπολ”, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο παρέδωσε στον Νίκολα Μίροτιτς το βραβείο του MVP για το μήνα Δεκέμβριο και καταχειροκροτήθηκαν από το κοινό.

Στην πρεμιέρα της Euroleague, η “Μπάρτσα” είχε περάσει από την Κωνσταντινούπολη με 74-64 και ήθελε να “ζευγαρώσει” τις νίκες της κοιτώντας την κορυφή και “γκρεμίζοντας” από εκεί τους σταθερούς Τούρκους. Όμως, μόλις στο 5′ ήταν πίσω στο σκορ με 17-7 που έμελλε να ήταν και η μεγαλύτερη διαφορά σε μια κακή αρχή στον αγώνα.

Οι γηπεδούχοι έδειχναν να συμμαζεύουν την κατάσταση για το 24-19 και σιγά, σιγά έδωσαν άλλο τόνο στο ντέρμπι που όλοι περίμεναν και θύμισε λίγα τα περσινά playoffs. Ο Σανλί σκόραρε για το 31-23 στο 14′ και Ντιλέινι πήρε… φωτιά, εκτελώντας από παντού! Με 5 τρίποντα έδωσε το προβάδισμα (32-31) και αφύπνισε το “Palau Blaugrana” στο 16′.

Φυσικό επακόλουθο να απαντήσει ο Λάρκιν και να δώσει την… πρωτοπορία στο 18′ (μαζί με τον Σίμον) με 43-35, όμως οι Ρίμπας και Χίγκινς μείωσαν στο 45-42 του ημιχρόνου. Επιστρέφοντας, ο Ντέιβις το πήρε… παραπάνω προσωπικά και σημείωσε ΟΛΟΥΣ τους πόντους (σύνολο 16) της ομάδας του Πέσιτς στο τρίτο δεκάλεπτο. Κανένα πρόβλημα για τους Τούρκους που διατηρούσαν την απόσταση στα επίπεδα των έξι και οκτώ πόντων.

Η φωνές του Σέρβου τεχνικού των Καταλανών έπιασαν… τόπο μετά από το 66-58 στο 30′ και μέσα σε 5 αγωνιστικά λεπτά έτρεξαν ένα αναπάντητο, “τρελό”, σερί 14-0 και έκαναν το σκορ 72-66 και 75-68 λίγα δευτερόλεπτα μετά (36′, Μίροτιτς)! Κι όμως, οι δευτεραθλητές Ευρώπης δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη…

Τα τρίποντα των Άντερσον, Λάρκιν και Πίτερς έφεραν τον αγώνα στην ισοπαλία (79-79) και ο Σίνγκλετον με 55 δευτερόλεπτα να απομένουν “όπλισε”, επίσης, για τρεις και άλλαξε τα ηνία στο σκορ για το 82-79 μέσα σε τρία λεπτά! Ο Μίροτιτς απάντησε εξίσου για το 82-82, ο Λάρκιν έβαλε δύο βολές, ο Ρίμπας αστόχησε για δύο και ο Λάρκιν… υπέγραψε, από τη γραμμή των βολών, το τελικό 86-82 στο συναρπαστικό ντέρμπι!

Τα δεκάλεπτα: 19-24, 42-45, 58-66, 82-86