Όμορφο κλίμα, συγχαρητήρια κι από τους δύο προπονητές για τον αντίπαλο και το μυαλό στο Basketball Champions League! Αυτά περιελάμβανε η συνέντευξη Τύπου των Μάκη Γιατρά-Νίκου Παπανικολόπουλου, έπειτα από τη νίκη του Περιστερίου με 78-64 επί του Προμηθέα Πάτρας.

Αναλυτικά όσα είπαν οι δύο προπονητές, έπειτα από τον αγώνα του Σαββάτου (29/02), για την 19η αγωνιστική της EKO Basket League:

Μάκης Γιατράς (προπονητής Προμηθέα Πάτρας):

“Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στο Περιστέρι γιατί κέρδισε δίκαια. Εμείς κάναμε μια κακή εμφάνιση. Δεν μπήκαμε στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο!

Να ευχηθώ καλή πορεία στο Περιστέρι και στην Ευρώπη.

Έχουμε κι εμείς το παιχνίδι της Τρίτης στη Γερμανία που είναι πολύ σημαντικό για εμάς και θα προσπαθήσουμε να πάρουμε την πρόκριση και να προχωρήσουμε κι άλλο στο 7DAYS EuroCup.

Το ματς έγινε σε εξαιρετική ατμόσφαιρα, αξίζουν συγχαρητήρια στον κόσμο, αλλά και στην διοίκηση του Περιστερίου για την φιλοξενία”.

allstarbasket.gr Νίκος Παπανικολόπουλος (προπονητής Περιστερίου Winmasters):

“Συγχαρητήρια στους παίκτες μου για την προσπάθεια που κατέβαλαν όχι τόσο για το σημερινό ματς, αλλά για όλο αυτό το διάστημα των 20 ημερών της διακοπής και του αγώνα του κυπέλλου.

Ουσιαστικά είχαμε οκτώ παίκτες καθώς οι άλλοι έλειπαν με την Εθνική ομάδα οι οποίοι δούλεψαν σκληρά και τους αξίζουν πολλά μπράβο.

Στο πρώτο ημίχρονο αμυντικά ήμασταν εντός πλάνου, ήμασταν σκληροί αλλά κάποια σουτ δεν μπήκαν, στο δεύτερο μέρος συνεχίσαμε με την ίδια ένταση, χτυπήσαμε τις αλλαγές του Προμηθέα και από τη στιγμή που ήμασταν πιο αποτελεσματικοί επιθετικά κερδίσαμε δίκαια.

Θέλω να συγχαρώ τον Προμηθέα για την μέχρι τώρα πορεία του και να του ευχηθώ καλή επιτυχία στην συνέχεια των υποχρεώσεων του στην Ευρώπη”.