Μάκης Γιατράς

Την παρουσία και των τριών παικτών που δεν έπαιξαν με το Ρέθυμνο στον επαναληπτικό του Basketball Champions League στην Τενερίφη, προανήγγειλε ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας, Μάκης Γιατράς, έπειτα από το “θρίλερ” απέναντι στους Κρητικούς το απόγευμα του Σαββάτου!

Οι Πατρινοί αγωνίστηκαν δίχως τους Λάνγκστον Χολ, Ρίον Μπράουν και Μιχάλη Τσαϊρέλη, ωστόσο, ο Μάκης Γιατράς είπε στη συνέντευξη Τύπου ότι η ομάδα θα πάει με όλους τους παίκτες στην Ισπανία για το ιστορικό ραντεβού και την υπεράσπιση του +12 (69-57) από τον πρώτο αγώνα.

Αναλυτικά όσα δήλωσε ο προπονητής του Προμηθέα Πάτρας έπειτα από την νίκη με 86-81 στην παράταση επί του Ρεθύμνου:

“Καταρχήν, εύχομαι χρόνια πολλά σε όλους λόγω του εορταστικού των ημερών που διανύουμε. Εμείς δεν βγάλαμε σήμερα την ενέργεια που βγάζουμε στα εντός έδρας παιχνίδια μας και ήμασταν κάτω από τα στάνταρ μας σε αυτόν τον τομέα. Το παιχνίδι στράβωσε στο γ΄ 10λεπτο.

Το Ρέθυμνο έπαιξε καλό μπάσκετ, καθώς διαθέτει παίκτες ικανούς στο παιχνίδι ένας εναντίον ενός. Ο αντίπαλός μας, μας δυσκόλεψε, όμως κρατάμε τη νίκη και κοιτάμε, πλέον, το επόμενο μεγάλο παιχνίδι στην Τενερίφη, εκεί όπου θα καταθέσουμε και την ψυχή μας για να φέρουμε στην Πάτρα μια ιστορική πρόκριση. Και να μην συμβεί όμως αυτό, δεν πειράζει, καθώς η Ευρωπαϊκή μας πορεία κρίνεται ήδη επιτυχημένη.

Μάκης ΓιατράςΕχουμε προβλήματα με τραυματισμούς, όμως θα κοιτάξουμε όλα τα παιδιά να είναι κοντά μας στον αγώνα με την Τενερίφη. Θα πάμε για τη νίκη και όχι για να προστατέψουμε το +12 του πρώτου αγώνα.

Είναι μια πρωτόγνωρη διαδικασία αυτή για εμάς. Δεν έχουμε εμπειρία από τέτοιου είδους παιχνίδια. Στο μυαλό μας δεν πρέπει να σκεφτόμαστε, τουλάχιστον εξ αρχής, το πως θα διαχειριστούμε την υπέρ μας διαφορά, αλλά το πως θα πάρουμε το νικηφόρο αποτέλεσμα και τίποτα άλλο. Βέβαια, αν προς το τέλος της αναμέτρησης πρέπει να κληθούμε να δούμε και τη διαφορά, θα το πράξουμε τότε”.

Ο προπονητής του Ρεθύμνου Βαγγέλης Ζιάγκος, ευχήθηκε καλή επιτυχία στον Προμηθέα Πάτρας και στάθηκε στις λεπτομέρειες που δεν έδωσαν τελικά στο Ρεθυμνο μια νίκη που θα ήταν πολύτιμη στην προσπάθεια παραμονής του στην Betshop Basket League.

Βαγγέλης Ζιάγκος

“Καταρχήν συγχαρητήρια στον Προμηθέα και για τη νίκη του απέναντι στην ομάδα μας, αλλά και για την επικράτησή του επί της Τενερίφης στο πρόσφατο Ευρωπαϊκό παιχνίδι. Παράλληλα, εύχομαι στον Προμηθέα και καλή επιτυχία στον προσεχή αγώνα στην Τενερίφη που θα κριθεί η πρόκριση.

Εμείς θέλαμε να εκμεταλλευτούμε την συγκυρία και να χτυπήσουμε σε μια πιθανή κόπωση του Προμηθέα, τόσο σωματική, όσο και πνευματική και πιστεύω ότι το καταφέραμε αυτό σε μεγάλο βαθμό.

Κατά τη γνώμη μου δεν φτάσαμε στο επιθυμητό αποτέλεσμα εξαιτίας δυο παραγόντων: Πρώτον, λόγω της έλλειψης συγκέντρωσης εκ μέρους μας στο έξτρα 5λεπτο της παράτασης και δεύτερον, εξαιτίας της αστοχίας μας στο τρίποντο.

Εμείς σουτάραμε 3/22 τρίποντα και ο αντίπαλός μας 9/26, κάποια εκ των οποίων ήταν πολύ μεγάλα σουτ σε καθοριστικά σημεία της αναμέτρησης, τόσο στο τελευταίο 10λεπτο, όσο και στην παράταση. Θέλω να δώσω συγχαρητήρια στους παίκτες μου.

Κάνουν μεγάλη προσπάθεια προκειμένου η ομάδα να πετύχει τους στόχους της και ξεπερνούν τους εαυτούς τους. Επίσης, θέλω να συγχαρώ και τον Κουρέπη που ταξίδεψε μόνος του στην Πάτρα για να καλύψει και το κενό του Αλέξανδρου (σ.σ. Σιγκούνα) και βοήθησε πολύ την ομάδα”.