Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς στην Μόσχα, με την ΤΣΣΚΑ να επικρατεί με 83-81 της ”μαχητικής” Ζενίτ και να προστατεύει την έδρα της.

Τρελή… ΜΑΤΣΑΡΑ στο ”USH” της Μόσχας, με την ΤΣΣΚΑ να γλιτώνει το ”έμφραγμα” στο φινάλε απέναντι στην ”δυσκολοκατάβλητη” Ζενίτ.

Τελικό σκορ 83-81, 2-0 και 2/2 για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, εντός έδρας, και τώρα η σειρά μεταφέρεται στην Αγία Πετρούπολη.

Οι παίκτες του Χουάν Πλάθα άγγιξαν την έκπληξη, ”ζόρισαν” πολύ τους γηπεδούχους και πήγαν το ματς στο σουτ, όμως πρώτα ο Χάινς έκοψε τον Μέκελ και στην επόμενη επίθεση ο Καράσεφ πρόλαβε το buzzer, με την μπάλα να μην βρίσκει ούτε στεφάνη.

Νωρίτερα, με 58 δευτερόλεπτα να υπολείπονται, ο Χάκετ σημείωσε μεγάλο τρίποντο, πήρε το φάουλ, έκανε το 82-78, αλλά ο Σιμόνοβιτς κέρδισε τρεις βολές! Ο Σέρβος έκανε 1/3, ο Μέκελ έγραψε το 82-81 και ο Κλάιμπερν με 1/2 το 83-81.

Στο πρώτο ημίχρονο, το συγκρότημα του Έλληνα κόουτς φάνηκε να βάζει τις βάσεις για τη νίκη, αλλά η κακή, αμυντικά, τρίτη περίοδος έβαλε στο ματς την Ζενίτ.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-33, 58-59, 83-81