Ο Προμηθέας ισοφάρισε σε 1-1 την σειρά με την ΑΕΚ στο ”Δημήτριος Τόφαλος” και πέτυχε την πρώτη νίκη του στα ημιτελικά της Basket League το Σάββατο (1/6).

Ο Προμηθέας αξιοποίησε το ”Δημήτριος Τόφαλος” και ισοφάρισε σε 1-1 τη σειρά με την ΑΕΚ χάρη στη νίκη του με 74-65. MVP της αναμέτρησης ο Λάνγκστον Χολ με 19 πόντους. Την ερχόμενη Δευτέρα (3/6) στις 19:30 το τρίτο παιχνίδι στο ”Νίκος Γκάλης”.

Το ξεκίνημα των δυο ομάδων ήταν αρκετά ”μουδιασμένο”, με σφιχτές άμυνες και τους φιλοξενούμενους να ελέγχουν το ρυθμό. Στα μισά της περιόδου, ο Χάντερ έδωσε προβάδισμα, 8-4, στην ομάδα του Λούκα Μπάνκι, με τον Ιταλό να δέχεται τεχνική ποινή με 2:52 να απομένουν λόγω διαμαρτυρίας στους διαιτητές για φάουλ του Σαντ-Ρος.

Η Ένωση διατήρησε τη ”βραχεία κεφαλή”, 15-11, όμως οι παίκτες του Μάκη Γιατρά πάτησαν ”γκάζι” φτάνοντας στο 22-18 (σερί 11-3) στο 14′. Σε εκείνο το σημείο, ο Έλληνας κόουτς δέχθηκε και εκείνος τεχνική ποινή για διαμαρτυρία και η ΑΕΚ βρήκε την ευκαιρία να προηγηθεί με 34-28, 2:46 πριν από το ημίχρονο. Τελικά, οι γηπεδούχοι ”πήραν” τα πρώτα 20 λεπτά με 36-34 έπειτα από σερί 8-0 και 2/2 βολές του Έλις.

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, οι Πατρινοί διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι τα μισά.

Τότε, οι ”κιτρινόμαυροι” πέρασαν επικεφαλής με Σαντ-Ρος και τρίποντο του Τζέιμς (46-44), όμως η εισβολή ενός οπαδού έκοψε τον ρυθμό τους και οι γηπεδούχοι ξέφυγαν.

Η διαφορά έφτασε μέχρι και τους 12 πόντους (63-51) στα 5:47 τις τελευταίας περιόδου. Το σύνολο του Γιατρά είχε βάλει τις βάσεις νίκης και παρά τις προσπάθειες της ”Βασίλισσας” (μείωσε και 65-61), το τελικό σκορ ήταν 74-65.

Αξίζει να σημειωθεί ότι με 3:14 να απομένουν για τη λήξη, ο Νίκος Γκίκας πάτησε τον Βινς Χάντερ στον αιφνιδιασμό. Ο Αμερικανός σέντερ τραυματίστηκε στο πόδι, όμως συνέχισε με δικό του ρίσκο, δίχως εν τέλει να γλιτώσει την ήττα.

Τα δεκάλεπτα: 11-13, 36-34, 57-49, 74-65