Με δύο βολές του Κώστα Σλούκα στα 10 δεύτερα για το τέλος η Φενέρμπαχτσε νίκησε την ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 79-75 στην Κωνσταντινούπολη μολονότι βρέθηκε να χάνει έως και με 15 πόντους διαφορά!

Η Φενέρμπαχτσε θυμήθηκε στο δεύτερο ημίχρονο ότι η άμυνα είναι το μεγαλύτερό της όπλο, κράτησε την ΤΣΣΚΑ σε μόλις 27 πόντους στο δεύτερο 20άλεπτο και γύρισε από το -15 με κορυφαίους τον Γιαν Βέσελι και τον Μάρκο Γκούντουριτς!

Η  ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη έκανε ονειρεμένο ξεκίνημα: Μόλις έπειτα από 5:25 αγώνα οι Ρώσοι είχαν διψήφια διαφορά πόντων, 17-6 με τον Ντάνιελ Χάκετ να κάνει την αρχή (2/2 τριπ.).

Λίγο πριν τελειώσει το δεκάλεπτο η ΤΣΣΚΑ ήταν στο 24-15 έχοντας χάσει όλα κι όλα δύο σουτ (5/5 διπ., 4/6 τριπ.) και τον Οθέλο Χάντερ να κάνει τη ζημιά μέσα από τη ρακέτα.

Το κλειδί βέβαια ήταν περισσότερο η άμυνα της ΤΣΣΚΑ που της έδινε δυνατότητα να τρέξει.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έπρεπε να περιμένει την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου για να δει τον Γκούντουριτς να σημειώνει το πρώτο της τρίποντο στο ματς, έπειτα από 5 αποτυχημένες προσπάθειες.

Και στην επίθεση, ο Γουίλ Κλάιμπερν πήρε τη σκυτάλη από τον Χάντερ, πέτυχε εννέα πόντους στη β΄περίοδο, κι η ΤΣΣΚΑ έφτασε στο +15 (48-33) πριν ο Γκούντουριτς κλείσει το ημίχρονο με το τρίποντο για το 48-36.

Αυτό που άξιζε από τη Φενέρμπαχτσε στο πρώτο ημίχρονο ήταν μια τρομερή φάση που έστησαν ο Κώστας Σλούκας με τον Γιαν Βέσελι!

Δείτε την απίθανη συνεργασία Σλούκα-Βέσελι που κατέληξε σε κάρφωμα και φάουλ του Τσέχου!

Τα πρώτα έξι λεπτά της τρίτης περιόδου ήταν μαγικά για τη Φενέρμπαχτσε και εφιαλτικά για την ΤΣΣΚΑ. Η καλύτερη άμυνα της Euroleague που είχε δεχτεί 48 πόντους σε 20 λεπτά, δεν επέτρεψε πόντο στους Ρώσους για έξι λεπτά! Διάστημα στο οποίο η Φενέρμπαχτσε έτρεξε σερί 16-0 για να προσπεράσει από το 36-48 του ημιχρόνου σε 52-48! Ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ πέτυχε 7 προσωπικούς πόντους για να προσπεράσει η ΤΣΣΚΑ 55-54 με δύο λεπτά για το δεκάλεπτο κι ο Γουίλ Κλάιμπερν πέτυχε το μεγάλο τρίποντο στο τέλος για το 62-60 της ΤΣΣΚΑ έπειτα από 30 λεπτά αγώνα.

Οι Ρώσοι έφτασαν στο +7 με 5:40 για τη λήξη, όταν ο Χίγκινς έκανε το 72-65 όμως στο τέλος μίλησε το μυαλό της ομάδας του Ομπράντοβιτς. Επιτέθηκε δίχως υπερβολές, έψαξε τις καλύτερες λύσεις, έβαλε τη μπάλα στη ρακέτα και προσπέρασε 77-75 με τον Βέσελι στα 59 δευτερόλεπτα. Ακολούθησε ένα μεγάλο λάθος του Πίτερς που έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του και ο Κώστας Σλούκας με δύο βολές διαμόρφωσε το τελικό 79-75!

Ήταν η 9η συνεχόμενη νίκη της Φενέρ που έφτασε στο 12-1 παίζοντας με οκτώ παίκτες (!) κι άφησε την ΤΣΣΚΑ στο 10-3, παίρνοντας έτσι ένα προβάδισμα στη μάχη για την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 18-26, 36-48, 60-62, 79-75

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ομπράντοβιτς): Γκριν, Μέλι 9, Μαχμούτογλου, Κάλινιτς 10, Σλούκας 7 ( 5 ασίστ), Γκούντουριτς 15 (3/3, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα), Βέσελι 19 (10 ριμπ., 3 ασίστ, 2 κλ. 1 μπλοκ) Γκιουλέρ, Ντίξον 5 (1), ντουβερίογλου, Ντατόμε 10, Λοβέρν 4.

ΤΣΣΚΑ ΜΟΣΧΑΣ (Ιτούδης): Ντε Κολό 3 (1), Μπόλομποϊ, Πίτερς 5 (1), Ροντρίγκεθ 11 (1), Βοροντσέβιτς, Κλάιμπερν 17 (2), Χίγκινς 12 (2), Χάκετ 10 (2), Κούλαγκιν, Κουρμπάνοφ, Χάινς 6, Χάντερ 11.