Η Μπασκόνια επέστρεψε από το -17 με το οποίο έχανε στο πρώτο ημίχρονο και νίκησε με 71-70 τη Βαλένθια την Τρίτη, στη μοναδική επικράτηση γηπεδούχου ομάδας στους πέντε αγώνες της ημέρας!

Η Βαλένθια ήταν εντυπωσιακή στο πρώτο ημίχρονο, προηγήθηκε με 30-17 στο δεκάλεπτο και 40-23 με 6:18 για το ημίχρονο, αλλά η άμυνα της Μπασκόνια έκανε τη δουλειά της.

Κράτησε χαμηλά το ρυθμό, δυσκόλεψε την καλή κυκλοφορία της μπάλας που έχει η Βαλένθια και το ματς έγινε ντέρμπι.

Αυτό κρίθηκε από τον Ιταλό Ακίλε Πολονάρα, από τους πιο βελτιωμένους παίκτες στην Ευρώπη.

Αν και είχε 0/4 τρίποντα στο ματς, πέτυχε το τελευταίο του με το οποίο έγραψε το 71-70!

Έμεναν 2:10 για τη λήξη, όταν ο Ιταλός φόργουορντ το πέτυχε, αλλά καμία ομάδα δεν σκόραρε μέχρι τέλους για να κρατήσουν οι Βάσκοι τη νίκη, 8η φετινή για αυτούς σε 16 αγώνες.

Ο Πολονάρα ήταν πρώτος σκόρερ του αγώνα με 18 πόντους. Είχε επίσης 7 ριμπάουντ, 4 blocks!

Ο Γκιεντράιτις πρόσθεσε 14 για τους νικητές κι από 11 Βιλντόσα-Πίτερς.

Η Βαλένθια έπεσε στο 10-7.

Ο Νίκολα Κάλινιτς πέτυχε 16 πόντους για τους φιλοξενούμενους και 11 ο Σαν Εμετέριο.

Τα δεκάλεπτα: 17-30, 39-47, 55-58, 71-70