Η άγρια ομορφιά κι ο ανταγωνισμός της Euroleague επιβεβαιώθηκαν το βράδι της Παρασκευής στο Κάουνας, όπου η τελευταία στη βαθμολογία Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε την πρώτη Μπαρτσελόνα με 91-84 στη Λιθουανία!

Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο, με την ώθηση του κοινού τους άντλησαν δυνάμεις και κίνητρο απέναντι σε έναν σπουδαίο αντίπαλο που δεν βρήκε όμως τις λύσεις, ειδικά στην άμυνα του β’ 20άλεπτου όπου δέχτηκε 56 πόντους!

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους πέτυχε 22 πόντους, ο Ζόφρι Λοβέρν είχε 18, ο έμπειρος Ουλανόβας πρόσθεσε 16 και ο Νιλς Γκιφάι είχε άλλους 14 για την ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς!

Η καλή άμυνα της Μπαρτσελόνα την ώθησε από νωρίς σε προβάδισμα, 17-9 στο δεκάλεπτο και διψήφια διαφορά πόντων, 19-9, με την έναρξη της β’ περιόδου.

Ο Γκιφάι με τον Λοβέρν όμως, ήταν το στήριγμα για να αντιδράσουν οι Λιθουανοί, να βρουν ρυθμό και να επιστρέψουν στο παιχνίδι.

Η Μπαρτσελόνα έβγαλε μια σχετική χαλαρότητα, ξέχασε την αποτελεσματική της άμυνα κι έμεινε πίσω, πρώτα 23-22 μετά από 14,5 λεπτά αγώνα και έως και 5 πόντους, 31-26 με 1:39.

Η αφύπνιση του Νίκολα Μίροτιτς στο τέλος, όπως και του Κάιλ Κούριτς, που ισοφάρισε στη λήξη των 20′, έστειλε τις ομάδες στα αποδυτήρια με σκορ 35-35 για το ημίχρονο.

Δείτε το τρίποντο της ισοφάρισης από τον Κούριτς:

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους έβγαλε την ποιότητά της στην επίθεση, στο τρίτο δεκάλεπτο.

Ο Νίκολα Μίροτιτς είχε τον πρωταγωνιστικό ρόλο, ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις “σιγοντάριζε” κι η Μπαρτσελόνα πήγε στο +9 πριν κλείσει τα 30:00 με +7, 63-56.

Οι Λιθουανοί απάντησαν με οδηγό τον Λούκας Λεκαβίτσιους και χτυπώντας στη ρακέτα με τους Λοβέρν-Ουλανόβας. Ειδικά ο Γάλλος κυριάρχησε στο παρκέ στην αρχή της τελευταίας περιόδου κι η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς πήρε προβάδισμα, 66-65 με 8:11 για το τέλος.

Ο αγώνας είχε μπει με το χαρακτήρα του ντέρμπι στην τελική ευθεία κι απέκτησε άγρια ομορφιά από τη στιγμή που κι ο κόσμος στη Ζαλγκίριο Αρίνα έδινε “φτερά” στους γηπεδούχους!

Ο δυναμισμός του Τζος Νίμπο προσέδωσε “πόντους” -κι εκτός εισαγωγικών- στη Ζαλγκίρις που μπήκε με +4, 76-72 στο τελευταίο τρίλεπτο.

Η ατμόσφαιρα πλέον θύμιζε… ελληνικό γήπεδο, με την καλή έννοια κι η ώθηση της εξέδρας οδήγησε τη Ζαλγκίρις σε προβάδισμα εννέα πόντων, 81-72 με 1:26 για το τέλος!

Η Ζαλγκίρις πλέον είχε το πάνω χέρι, τα απανωτά φάουλ της Μπαρτσελόνα δεν απέφερεαν άλλο αποτέλεσμα, παρά την υψηκλή παραγωγικότητα των γηπδούχων που πέτυχαν 56 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, 35 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο!

Ο Νίκολα Μίροτιτς πέτυχε 26 πόντους για την Μπαρτσελόνα, 16 είχε ο Νίκο Λαπροβίτολα, 15 ο Κούριτς, ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 6 πόντους-9ασίστ πριν αποβληθεί στο τέλος με 5 φάουλ.

Τα δεκάλεπτα: 9-17, 35-35, 56-63, 91-84

Ζαλγκίρις-Μπαρτσελόνα: Ενός λεπτού σιγή για τα θύματα στην Ουκρανία και συνθήματα για Πούτιν

EuroLeague 2021-22: Βαθμολογία

EuroLeague 2021-22: Πρόγραμμα-Αποτελέσματα