Συγκλονιστικός αγώνας έγινε το απόγευμα του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ, όπου η ΑΕΚ νίκησε στην παράταση τον Ηρακλή με 100-97 (κ.α. 85-85) με καλάθι του Ντάριλ Μέικον στη λήξη!

Ένα θρίλερ με διαδοχικές ανατροπές, πολύ μεγάλα σουτ από πολλούς πρωταγωνιστές και των δύο ομάδων, με τις προσωπικότητες της ΑΕΚ να το κρίνουν, όπως άλλωστε και την προηγούμενη εβδομάδα με το buzzer του Λάνγκφορντ στην Πυλαία!

Ο Κιθ Λάνγκφορντ πέτυχε 28 πόντους, αλλά ο Μέικον (19π.) ήταν εκείνος που πήρε την εντολή για την τελευταία επίθεση στην παράταση. Η μπάλα αναπήδησε στη στεφάνη, βρήκε και στο ταμπλό και τελικά κατέληξε στο διχτάκι!

Ο Τζος Χέιγκινς, ήταν ασταμάτητος για τον Ηρακλή με 32 πόντους, με την ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου, όμως, να χάνει το ματς μέσα από τα χέρια της, στο τέλος της κανονικής του διάρκειας!

Η εξέλιξη του αγώνα

Η ΑΕΚ άρχισε με 3/3 τρίποντα και προηγήθηκε με 11-0 μετά από 3:20 του αγώνα στο ΟΑΚΑ.

Ο Χέιγκινς έδωσε ρυθμό στον Ηρακλή που μείωσε 11-8, προσωρινά, αφού η ΑΕΚ έφυγε με 19-12. Ο Ματσιούλις πάτησε παρκέ με 1:26 για την πρώτη περίοδο αλλά οι φιλοξενούμενοι μείωσαν 21-17 με μόλις τρεις παίκτες του να σκοράρουν σε αυτό το διάστημα (Καββαδάς και Σαγκς πλην του Χέιγκινς).

Ήδη ο “Γηραιός” κέρδισε πολλά από επιθετικά ριμπάουντ σε ένα κομβικό στοιχείο για την εξέλιξη του αγώνα.

Με τον Μαυροειδή να παίρνει καλό βαθμό, ως μοναδικός ψηλός της ΑΕΚ, κι αρκετές λύσεις από την περιφέρεια και όπως πάντα, ουσιαστικό τον Λίνο Χρυσικόπουλο, η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έλεγξε το ματς μέχρι το 15:00, όταν προηγήθηκε 34-25.

Ο Σκουρτόπουλος άλλαξε την άμυνα του Ηρακλή σε ζώνη και βρίσκοντας λύσεις από Ίμπανκς, Βεργίνη, κυρίως, ήλθε η ανατροπή!

Ο Ηρακλής έκανε 13-0 σερί σε διάστημα 3,5 λεπτών, προηγήθηκε 38-34 και με τρίποντο του 19άχρονου Γιώργου Φίλλιου στην εκπνοή, πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα επτά πόντων 43-36!

Πλέον ο Ηρακλής είχε 9 επιθετικά ριμπάουντ, τα μισά δηλαδή από αυτά που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα της ΑΕΚ, που είχε 9 αμυντικά!

Η μορφή του αγώνα άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο αποφασισμένη και με τους Μωραΐτη-Χρυσικόπουλο πρώτους σκόρερ πήρε γρήγορα το προβάδισμα.

Ο Μωραΐτης, μάλιστα πέτυχε 3 τρίποντα, η ΑΕΚ είχε 7/11 σε αυτό το δεκάλεπτο, αλλά και πάλι δεν ξέφυγε! Κι όχι απλά δεν ξέφυγε αλλά η μεγάλη μέρα του Χέιγκινς και η αφύπνιση του Χάνλαν που πέτυχε 10 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο, έκαναν τον αγώνα ντέρμπι.

Στα 30:00 η ΑΕΚ προηγήθηκε με 63-60 με τρίποντο του Λάνγκφορντ στη λήξη.

Το θρίλερ συνεχίστηκε στην τελευταία περίοδο, όπου ο Ηρακλής έδειχνε να το καθαρίζει όταν μέ πέντε σερί πόντους του Χέιγκινς, η ομάδα του Σκουρτόπουλου προηγήθηκε 81-77!

Ο Ενετσιόνια έκανε το 84-80 για τον Ηρακλή και ο Λάνγκφορντ μείωσε 83-84 στα 39”.

Οι δύο ομάδες έχασαν από ένα τρίποντο, και ατο 1 δευτερόλεπτο ο Ίμπανκς κέρδισε φάουλ!

Χάνει την πρώτη βολή, αλλά αντί να χάσει και τη δεύτερη και να λήξει ο αγώνας στη διεκδίκηση του ριμπάουντ, την έβαλε κι η ΑΕΚ πήρε τάιμ άουτ.

Στην επαναφορά, ο Χάνλαν κράτησε από τη μέση τον Ματσιούλις που πήρε την μπάλα κάτω από το καλάθι ο διαιτητής Λεωνίδας Σκούτας υπέδειξε φάουλ και ο Λιθουανός είχε δύο βολές με τις οποίες έστειλε τον αγώνα στο επιπλέον πεντάλεπτο!

Απίθανα πράγματα!

Το θρίλερ συνεχίστηκε στην παράταση: Το προβάδισμα άλλαξε χέρια έξι φορές, κι άλλες τέσσερις το σκορ ήταν ισόπαλο στο απόλυτο ντέρμπι!

Ο Χέιγκινς έδωσε προβάδισμα στον Ηρακλή, 95-94 με δύο βολές, ο Λάνγκφορντ απάντησε με “γκολ φάουλ” για το 97-95 και στα 17 δεύτερα ο Χέίγκινς είχε πάλι 2/2 βολές για το 97-97.

Η ΑΕΚ είχε την τελευταία επίθεση και την εξάντλησε με την μπάλα να φεύγει από τα χέρια του Μέικον μόνο στο τέλος, με στόχο το καλάθι του Ηρακλή!

Μετά τη βασανιστική αναπήδηση, η μπάλα έπεσε στο καλάθι του Ηρακλή, κι η… μισή λόγω τραυματισμών ΑΕΚ λυτρώθηκε με μια μεγάλη νίκη.

Τα δεκάλεπτα 21-17, 36-43, 63-60, 85-85 (κ.α.) (παρ.)