Τη 17η νίκη της στη Betshop Basket League πέτυχε η ΑΕΚ το απόγευμα του Σαββάτου στο Λαύριο με 100-94 επί της τοπικής ομάδας στην παράταση!

Η ΑΕΚ δεν είχε να προσπεράσει μόνο το εμπόδιο του Λαυρίου, αλλά και το πνευματικό άδειασμα από τον αποκλεισμό, μεσοβδόμαδα στο Basketball Champions League από την Μπάμπεργκ, συν τους τραυματισμούς.

Στους οποίους προστέθηκε και ο Γιώργος Τσαλμπούρης στη διάρκεια του αγώνα που μόνο εύκολος δεν ήταν για την ομάδα του Λούκα Μπάνκι.

Κι ας έδειξε στη Β’ περίοδο με επιμέρους σκορ 29-14 να ξεπερνά το καλό ξεκίνημα του Λαυρίου (28-20 στο δεκάλεπτο και 33-24 μετά από 9:46 αγώνα) και να προηγείται με 49-42 στο ημίχρονο.

allstarbasket.grΟ Ντορόν Λαμπ και ο Τζαμάλ Νίξον κατά πρώτο λόγο, αλλά κι ο Μπιούφορντ με τον Μιλόσεβιτς, έβαλαν πάλι την ομάδα του Χρήστου Σερέλη στο παιχνίδι.

Μείωσε 69-70 στο 30:00 και στο φινάλε, ενώ βρέθηκε να χάνει με 85-89 στο 1:57 για την κανονική διάρκεια του αγώνα, πήγε στο 89-89 με τέσσερις πόντους του Λαμπ, οι δύο τελευταίοι από τη γραμμή των βολών στα 4 δεύτερα!

Ο Ντελρόι Τζέιμς και ο Βινς Χάντερ ήταν οι στυλοβάτες της ΑΕΚ, που βρήκε τα ψυχικά αποθέματα να αντέξει και στο επιπλέον πεντάλεπτο. Ο Ντούσαν Σάκοτα έκανε το καθοριστικό κόψιμο στον Μιλόσεβιτς στα 20 δεύτερα, όταν είχαν προηγηθεί 0/2 βολές του Νίξον, με το σκορ στο 94-98 και τον Βόσνιο φόργουορντ του Λαυρίου να παίρνει το επιθετικό ριμπάουντ.

Το Λαύριο έμεινε στις έξι νίκες, κι ασφαλώς αδεικείται από τη βαθμολογική του θέση δεδομένης της ποιότητάς του και του μπάσκετ που έχει παίξει ειδικά στο γήπεδό του.

Τα δεκάλεπτα: 28-28, 42-49, 69-70, 89-89 (κ.α.) 94-100 (παρ.)