Χάποελ Ιερουσαλήμ
Ο ΤζείΚόβαν Μπράουν

Με δύο βολές του ΤζειΚόβαν Μπράουν στα δύο δευτερόλεπτα, η Χάποελ Ιερουσαλήμ νίκησε την Τετάρτη (27/3) την Τενερίφη με 75-73 στο Ισραήλ, αλλά οι δύο ομάδες άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς για τον επαναληπτικό στην Ισπανία!

Ο Τιμ Αμπρομαΐτις αστόχησε στην τελευταία επίθεση της Τενερίφης η οποία όμως έδειξε ικανή να αφήσει έξω μια επίδοξη διοργανώτρια του Final 4 του Basketball Champions League!

Στον πρώτο αγώνα της φάσης των “8” του Basketball Champions League μεταξύ των δύο ομάδων στο Ισραήλ, η τριάδα Μπράουν-Φελντέιν (18π.)-Στάνταμαϊρ (13π.)., έδειχναν ικανοί να οδηγήσουν την ομάδα του Όντεντ Κάτας σε μια καλή διαφορά.

Η Χάποελ Ιερουσαλήμ προηγήθηκε με 45-36 στο ημίχρονο αλλά στην τρίτη περίοδο έμεινε στους δέκα πόντους κι οι Ισπανοί προσπέρασαν με 59-55!

Ο Κόλτον Άιβερσον ήταν καταλυτικός με 20 πόντους και 12 ριμπάουντ για την Τενερίφη, ενώ κι ο Αμπρομαΐτις, έκανε καλή δουλειά με 16 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Η Τενερίφη πήρε 17 επιθετικά ριμπάουντ κάνοντας μεγάλη ζημιά στους Ισραηλινούς. Προηγήθηκε μάλιστα 71-70, πριν ο Φελντέιν με τρίποντο κάνει το 73-71. Ο Άιβερσον έκανε το 73-73 πριν ο Μπράουν σφραγίσει με τις βολές του τη νίκη των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 45-36, 55-59, 75-73.