Χίμκι Μόσχας-ΤΣΣΚΑ Μόσχας

Ο Αλεξέι Σβεντ πήρε τα 31 από τα 69 σουτ της Χίμκι Μόσχας και πέτυχε 37 πόντους στη νίκη της ομάδας του επί της ΤΣΣΚΑ Μόσχας με 73-72 στην παράταση, το βράδυ της Δευτέρας (04/03) για τη VTB League!

Μοιραίος παίκτης για την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη ήταν ο Τζόελ Μπόλομποϊ ο οποίος στο τέλος του αγώνα είχε 1/2 βολές, αφού έχασε τη δεύτερη και παράλληλα την ευκαιρία να στείλει το ματς σε δεύτερη παράταση!

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 62-62 με την ΤΣΣΚΑ να έχει γυρίσει από το εις βάρος της 53-45.

Ο Σβεντ πέτυχε 37 πόντους με 12/15 βολές, 5/12 δίποντα και… 5/19 τρίποντα, κι είχε επίσης 2 ασίστ, 5 λάθη, 2 ριμπάουντ σε 40:26 συμμετοχής!

Ο Στέφαν Μάρκοβιτς πρόσθεσε 16 πόντους για τη Χίμκι που τελείωσε τον αγώνα με 8/35 τρίποντα και 14/34 δίποντα.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν απελπιστικά άστοχη από μακρινή απόσταση (3/17 τρίποντα, τα 3/4 ο Σέρχιο Ροντρίγκεθ, 0/13 οι υπόλοιποι). Ο Γουίλ Κλάιμπερν είχε 17 πόντους και 16 (10-6) ριμπάουντ, 15 πόντους πέτυχε ο Σέρχιο και 12 ο Χάινς. Ο Νάντε Ντε Κολό έμεινε στους 3 πόντους με 1/9 σουτ και 3 λάθη!

Η ΤΣΣΚΑ παραμένει πρώτη στη VTB με 17-3, ενώ η Χίμκι βελτίωσε το ρεκόρ της σε 15-4.