Χίμκι Μόσχας-Ζαλγκίρις Κάουνας

Με μια απίθανη τέταρτη περίοδο όπου έκανε επιμέρους σκορ 27-8 η Χίμκι Μόσχας πέτυχε την πρώτη της νίκη επί ημερών Ρίμας Κουρτινάιτις στον πάγκο της και βύθισε κάτω από την οκτάδα τη Ζαλγκίρις Κάουνας στη Μόσχα!

Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 58-51 με 7:36 για τη λήξη του αγώνα, αλλά μετά της έπεσε… ο ουρανός στο κεφάλι!

Ο Αμερικανός, άλλοτε παίκτης της Νέας Κηφισιάς, Τόνι Κρόκερ πέτυχε οκτώ συνεχόμενους πόντους με 2/2 τρίποντα, 2/2 βολές και το 51-58 έγινε 59-58 για τη Χίμκι με 5:27 για τη λήξη! Είχε φτάσει ήδη στους 14 προσωπικούς πόντους με 4/5 τρίποντα, κι ενώ τη σεζόν σουτάρει με 28,6%!

Η Ζαλγκίρις έμοιαζε υπνωτισμένη, ήταν φάντασμα της καλής Ζαλγκίρις που έχουμε μάθει να βλέπουμε την τελευταία διετία, έκανε τραγικά λάθη κι η Χίμκι Μόσχας έκανε πάρτι με κορυφαίο τον Τζόρνταν Μίκι, φτάνοντας σε 23-3 επιμέρους σκορ σε διάστημα έξι λεπτών, όταν προηγήθηκε με 74-61!

Η Χίμκι είχε το προβάδισμα στο σκορ, σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Η βάση της ήταν το τρίποντο (6/13) και το δίδυμο Μάλκολμ Τόμας-Τζόρνταν Μίκι που πέτυχε σχεδόν τους μισούς από τους 36 πόντους της στο πρώτο εικοσάλεπτο.

Η Ζαλγκίρις ήταν πολύ άστοχη, ωστόσο, είχε επιθετικό ριμπάουντ που τη βοήθησε να μην χάνει την επαφή με το σκορ. Προσπέρασε 25-23 πριν δεχτεί οκτώ αναπάντητους πόντους για να προηγηθεί η Χίμκι με 31-25 με 4:00 για το ημίχρονο.

Ο Γκριγκόνις με τον Ουλανόβας όμως, βρήκαν λύσεις κι ο δεύτερος με buzzer beater έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους στο ημίχρονο με 37-36.

Ακολουθώντας την τακτική των γηπεδούχων που επέμεναν με έμφαση στην άμυνα, η Ζαλγκίρις δίδαξε στην τρίτη περίοδο τους Ρώσους πως παίζεται σωστά η ομαδική άμυνα.

Οι φωνές του Γιασικεβίτσιους έπιασαν τόπο κι οι Λιθουανοί κατέβασαν τον γενικό στην ομάδα του Ρίμας Κουρτινάιτις που πέτυχε 11 πόντους μετά βίας στην τρίτη περίοδο. Η Ζαλγκίρις προηγήθηκε με 56-47.

Όσοι πιστέψαμε ότι το ματς θα τελείωνε σιγά-σιγά, υπολογίζαμε δίχως τον Τόνι Κρόκερ!

Διότι εκεί άρχισε η τρομερή αντεπίθεση των Ρώσων που “κατάπιαν” τους Λιθουανούς κι έφτασαν στο 8-13, όσο ρεκόρ έχει πλέον και η Ζαλγκίρις Κάουνας.

Προς το παρόν, βέβαια, παραμένουν αμφότερες σε απόσταση μιας νίκης από την 8η θέση (Μπάγερν, Μπασκόνια 9-11) οι οποίες όμως έχουν αγώνα λιγότερο!

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 36-37, 47-56, 74-64