Η Ελλάδα 104-86 την Ισλανδία και σήμερα (15:30) παίζει “τελικό” παραμονής με τη Σουηδία!

Έστω και στο τέλος, η Εθνική μας ομάδα των Νέων μπορεί να “σώσει” την εικόνα της στο Eurobasket U20. Νίκησε το Σάββατο (21/07) την Ισλανδία με 104-86 και την Κυριακή (22/07) παίζει με τη Σουηδία στον “τελικό” παραμονής στην Α’ κατηγορία.

Ο αγώνας με τη Σουηδία θα αρχίσει στις 15:30 της Κυριακής (22/07) και θα μπορείτε να τον δείτε σε Live streaming από το AllStar Basket.

Στον αγώνα με την Ισλανδία, η Εθνική μας έβγαλε μέρος της ποιότητάς της στο παρκέ και έδιωξε νωρίς-νωρίς κάθε αμφιβολία, απέναντι σε μια κατά πολύ κατώτερη ποιοτικά ομάδα.

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο “αισθάνθηκαν” οι διεθνείς μας τους Ισλανδούς, όταν προηγήθηκαν για πρώτη και τελευταία φορά με 18-16, με 2:27 για την λήξη της περιόδου.

Η τάξη αποκαταστάθηκε σύντομα κι όταν ήλθαν και τα πολύ καλά ποσοστά ευστοχίας από το τρίποντο, όλα τελείωσαν.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη ξέφυγε με 54-36 στο ημίχρονο, διαφορά την οποία συντήρησε, άνετα μέχρι τέλους.

Μάλιστα 3:30 για τη λήξη του αγώνα με την Εθνική μας να έχει σουτάρει ίδιο αριθμό διπόντων τριπόντων (από 29) είχε ένα περισσότερο εύστοχο τρίποντο (16) από όσα δίποντα (15)!

Τελικά δεν έκανε άλλο τρίποντο μέχρι το φινάλε και ο τελικός απολογισμός ήταν 18/32 δίποντα.

Στον αγώνα δεν έπαιξαν καθόλου ο πρώτος σκόρερ της Εθνικής Νέων στη διοργάνωση με 13,8 πόντους μέσο όρο, Δημήτρης Μωραΐτης και ο Κώστας Καμπουρίδης.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 36-54, 56-78, 86-104

ΙΣΛΑΝΔΙΑ: (Μάρτιν) Γκούντμουνσον 16, Γιόνσον 11 (1), Στέφανσον 16 (3), Σβέρισον 4, Θόρμπιαρναρσον 17 (2), Ασγκεϊρσον 3 (1), Χάλδορσον 5, Χέρμανσον 4, Χιάλμαρσον 6, Χράφνσον, Σιγκ. Γιοχάνεσον 3 (1), Σβειν. Γιοχάνεσον.

ΕΛΛΑΔΑ: (Καστρίτης) Καμπερίδης 12 (4/7 τριπ.), Χρηστίδης 10, Λούντζης 17 (2 τρπ., 6 ασίστ, 5 ριμπ. ), Παπαδάκης 19 (5/5 τριπ., 4/4 βολές, 11 ασίστ), Πιλάβιος 3 91), Αγραβάνης, Π. Καλαϊτζάκης 20 (4/6 τριπ.), Γ. Καλαϊτζάκης 15, Καμπουρίδης, Κουρέπης 6, Μωραΐτης, Τάταρης 2.

Δείτε το κόψιμο του Παναγιώτη Καλαϊτζάκη στην πρώτη περίοδο του αγώνα με την Ισλανδία