Φενέρμπαχτσε

Την έβδομη νίκη της πέτυχε το βράδυ της Τρίτης (20/11) στη Euroleague η Φενέρμπαχτσε με επί της συμπολίτισσάς της Νταρουσάφακα στο Ulker Sports Hall.

Με μεγάλη διαφορά ποιότητας, η έγνοια του Ζέλικο Ομπράντοβιτς ήταν να κρατήσει ψηλά το βαθμό προσήλωσης των παικτών του καθώς η 300ή του νίκη στον πάγκο της τουρκικής ομάδας σε όλες τις διοργανώσεις ήταν δεδομένη!

Όσο εύκολα φαίνονταν όλα για τη Φενέρμπαχτσε στην πρώτη περίοδο, τόσο “στράβωσαν” στη β’ περίοδο.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 7-0, 18-10 και 25-10 στο δεκάλεπτο με τον Ντίξον να έχει ήδη 9 πόντους στο 8′. Η Φενέρ είχε στην πρώτη περίοδο 8/12 δίποντα και 2/5 τρίποντα έναντι 4/14 συνολικών σουτ της Νταρουσάφακα.

Η ομάδα του Τσακί όμως άρχισε να αντιδρά στο δεύτερο δεκάλεπτο, βρήκε σκορ από τον Ρέι ΜακΚάλουμ και τον Τζέρεμι Έβανς και μπορούσε να ακολουθήσει τους γηπεδούχους, που χτυπούσαν κυρίως με τον Μελίχ Μαχμούτογλου (13π. στο ημίχρονο).

Η Νταρουσάφακα έφτασε μέχρι τους 5 πόντους, 50-45 στα 6:10 για την τρίτη περίοδο αλλά εκεί χτύπησε το καμπανάκι για τη Φενέρμπαχτσε.

Βάζοντας τη μπάλα στη ρακέτα, κυρίως με τον Λοβέρν, αλλά και με τον Βέσελι, οι γηπεδούχοι επανέφεραν τη διαφορά άνω των 10 πόντων (68-56) στο 30′.

Η Φενέρμπαχτσε δεν ανησύχησε ξανά μολονότι ο Ομπράντοβιτς έβαλε τις φωνές στους παίκτες του στο τάιμ άουτ με πέντε λεπτά για τη λήξη και μετά από αυτό ο Κώστας Σλούκας, άποντος μέχρι εκείνο το σημείο, πέτυχε 5 σερί πόντους για το 86-70. με 3:53 για το τέλος.