H Γαλλία πήρε το ντέρμπι του Β’ ομίλου του Eurobasket 2022 στην Κολωνία με 77-73 απέναντι στη Λιθουανία που γνώρισε δεύτερη ήττα σε ισάριθμους αγώνες!

Με 9-0 σερί στο κρίσιμο σημείο και εύστοχη όταν χρειάστηκε στο τέλος στις βολές, η ομάδα του Βενσάν Κολέ, πήρε μεγάλη ανάσα μετά την ήττα της στην πρεμιέρα από τη Γερμανία, κι άφησε το άγχος του 0-2 στους Λιθουανούς.

Η Γαλλία έκανε 9-0 με 2 λεπτά για τέλος και το εις βάρος της 62-64 μετατράπηκε σε 71-64 με τους Φουρνιέ-Ερτέλ.

Ο Γιουκουμπάιτις κράτησε “ζωντανή” τη Λιθουανία με δύο τρίποντα, για να μειώσει στο 72-74, όμως στο κρίσιμο ζευγάρι βολών στα 1,7 δεύτερα, ο Ρούντι Γκομπέρ είχε 2/2, 6/6 συνολικά στη βραδιά κι η Γαλλία σφράγισε τη νίκη.

Ο Εβάν Φουρνιέ με 27 πόντους ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης της Γαλλίας, στην εξιλέωσή του, για την κακή του παρουσία στην πρεμιέρα, απέναντι στους Γερμανούς.

Είχε 18 πόντους από το ημίχρονο, όταν βοήθησε την ομάδα του να συνέλθει από το κακό ξεκίνημα, 21-8, να μειώσει 25-23 στο δεκάλεπτο και να είναι κοντά στο σκορ στο 20άλεπτο, 41-40.

Κανένας άλλος παίκτης της Γαλλίας δεν ήταν διψήφιος, με τον Γιαμπουσέλε να έχει 9, τον Γκομπέρ και τον Τάρπεϊ 8 ενώ έξι πέτυχε στην πρώτη του εμφάνιση στο Eurobasket ο Μουστάφα Φαλ. Ο σέντερ του Ολυμπιακού βοήθησε επίσης στην ανάκαμψη του πρώτου ημιχρόνου.

Ο Γιόνας Βαλαντσιούνας ήταν πρώτος σκόρερ της Λιθουανίας με 15 πόντους (8 ριμπ.), ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις πέτυχε 14 πόντους, 13 είχε ο Μάριους Γκριγκόνις, αλλά τους 11 από το πρώτο ημίχρονο, ενώ 12 πέτυχε ο Μπραζντέικις.

O Γκριγκόνις, πάντως, χτύπησε με 1:55 για το τέλος, κι αποχώρησε από το παρκέ. Ο νέος παίκτης του Παναθηναϊκού χτύπησε στο γόνατο, σε σύγκρουση με τον Γιαμπουσέλε.