Αποφασισμένη από το ξεκίνημα, η Ισπανία νίκησε με 82-65 το Μαυροβούνιο στην Τιφλίδα, για τον Α’ όμιλο του Eurobasket 2022  την Τρίτη.

Η Ισπανία επιβλήθηκε από την αρχή του αγώνα, με πολλή ενέργεια, καλή κυκλοφορία και καλές επιλογές.

Ο Ντάριο Μπριθουέλα ηγήθηκε στο πρώτο μισό με 16 πόντους από 4/7 τρίποντα (από τους 18 συνολικά στον αγώνα), με την ομάδα του Σκαριόλο να έχει 8/12 τρίποντα, έναντι μόλις 2/12 του Μαυροβουνίου.

Για αυτό από το 27-17 του δεκαλέπτου, οι Ισπανοί πήγαν στο 36-17 με 7:44 για το ημίχρονο και στο 53-31 του ημιχρόνου.

Προηγήθηκαν δε με 62-35 στην τρίτη περίοδο, όπου όλα είχαν πάρει το δρόμο τους. Το Μαυροβούνιο (2-2) μείωσε τη διαφορά σε πιο τιμητικά επίπεδα, με το μυαλό στον τελευταίο αγώνα της Α’ φάσης, απέναντι στη Γεωργία όπου θα κριθούν τα πάντα.

Η Ισπανία με 3-1, παίζει αύριο με την Τουρκία για την πρώτη θέση.

Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ είχε 14 πόντους-13 ριμπάουντ για τους ισπανούς, 12 πόντους πέτυχαν ο Πραντίγια κι ο Μπράουν.

Για το Μαυροβούνιο ο Μιχάιλοβιτς είχε 18 πόντους, ο Σιμόνοβιτς 11 και ο Πέρι 10. Μόλις 3 πέτυχε ο Ντούμπλιεβιτς με 1/5 σουτ.

Τα δεκάλεπτα: 17-27, 31-53, 48-67, 65-82