Η Λάρισα νίκησε τον ΠΑΟΚ με 64-61 σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας που έγινε στο κλειστό της Νεάπολης Λάρισας την Κυριακή (05/09).

Με τις δύο ομάδες αρκετά σφιγμένες και να προσπαθούν παράλληλα να βρουν ρυθμό και κυρίως, ρόλους, ο αγώνας είχε χαμηλό σκορ.

Ο ΠΑΟΚ είχε προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου, όπως η Λάρισα προσπέρασε στο τέλος με 36-33.

Στην τρίτη περίοδο η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου ήταν εύστοχη σε προσπάθειες τριών πόντων και έχτισε προβάδισμα που έφτασε στους 11 πόντους, 49-38 μετά από 27 λεπτά αγώνα.

Ο ΠΑΟΚ με την άμυνά του, μάζεψε τη διαφορά και ισοφάρισε 56-56 στα μισά της τελευταίας περιόδου.

Οι φιλοξενούμενοι όμως, στις δύο τελευταίες επιθέσεις τους είχαν ένα λάθος με τον Λοβ κι ένα άστοχο τρίποντο του Γκρίφιν με τη Λάρισα να παίρνει τη νίκη με 64-61.

Με την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη δεν αγωνίστηκαν ο Μιχάλης Καμπερίδης και ο Τζος Κάρτερ.

Διαιτητές: Σταματόπουλος, Τσιοπάνος, Ζαχαρής

Δεκάλεπτα: 16-18, 36-33, 52-45, 64-61

ΛΑΡΙΣΑ: Ουάσινγκτον 9 (1), Χάντσον  6 (2), Θριτ, Κρουμπάλι 7, Τσαϊρέλης 3, Βησαρίου, Σπυρόπουλος 5 (1), Σαχπατζίδης 4, Ζάρας 8 (2), Φόρτσουν 8 (2), Σπαν 8, Καράμπελας 6.

ΠΑΟΚ mateco: Χριστοδούλου 1, Λοβ 9, Γκρίφιν 6, Καμαριανός 2, ΝτιΛέο 6 (2), Ρούμογλου, Καμπερίδης Γ. 9 (3), Τζόουνς 13, Τολιόπουλος 8, Γιάνκοβιτς 4 (1), Ογκμπέιντε 3.