Εφές-Μακάμπι

Με φόρα από την κατάκτηση του εγχώριου Κυπέλλου, η Εφές σάρωσε 109-77 τη Μακάμπι Τελ Αβίβ, στο πρώτο της ματς μετά την αποχώρηση του Γιάννη Σφαιρόπουλου.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν δεν παρεμποδίστηκε από την άμυνα ζώνης των φιλοξενούμενων και με τους Βασίλιε Μίτσιτς, Σέιν Λάρκιν να βρίσκονται σε καλή μέρα, οι οιωνοί ήταν υπέρ τους.

Σημειωτέον, ότι ο προπονητής της Εφές δεν χρησιμοποίησε τον Λάρκιν στο τελευταίο δεκάλεπτο, όταν πια όλα είχαν κριθεί, καθώς αμέσως μετά το παιχνίδι ταξίδεψε στην Αθήνα για το αυριανό Ελλάδα-Τουρκία, στο πλαίσιο της προκριματικής φάσης του Παγκοσμίου Κυπέλλου.

Αναφορικά με το ματς, η τουρκική ομάδα πήρε γρήγορα ένα σαφέστατο προβάδισμα, Μακάμπι μείωσε στους 9 πόντους τη διαφορά, όμως, σύντομα η Εφές την επανέφερε σε διψήφια επίπεδα, κλείνοντας στο +14 το πρώτο ημίχρονο (με τρίποντο του Ροντρίγκ Μπομπουά στην εκπνοή).

Κομβικό γι’ αυτή την απόσταση ήταν το ποσοστό ευστοχίας των γηπεδούχων έξω από τη γραμμή των 6,75μ. (7/15, τη στιγμή που ο αντίπαλος είχε μόλις 1/8).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε ραγδαία και έφτασε στο +30 (71-41), επομένως όλοι πια ήξεραν ότι το παιχνίδι δεν έχει ενδιαφέρον ως προς τον νικητή.

Η Μακάμπι είχε πια φτάσει στο 1/12 τρίποντα και σε συνδυασμό με τα 12 λάθη, δεν θα μπορούσε να διεκδικήσει περισσότερα.

Επίσης, θα πρέπει να σημειωθεί ότι οι νικητές είχαν 3/3 βολές και οι φιλοξενούμενοι 17/17!

Ο Βασίλιε Μίτσιτς (20π., 4/5τρ., 10ασ.) και ο Σέιν Λάρκιν (16π., 4/6τρ., 6ασ.) ήταν οι κορυφαίοι της Εφές, η οποία πέτυχε νέο ρεκόρ EuroLeague στα εύστοχα τρίποντα (22 στα 34).

Στον αντίποδα, η Μακάμπι είχε σε καλή μέρα τους Σκότι Γουίλμπεκιν (17π., 6ασ.) και Άντε Ζίζιτς (17π., 8ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 45-31, 74-47, 109-77