Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα πήρε μία πολύ σημαντική εκτός έδρας νίκη επί της Μπασκόνια με 77-70, για τη 14η αγωνιστική της Euroleague και σταμάτησε το σερί των τεσσάρων ηττών.

Η Μπαρτσελόνα μπήκε πιο δυνατά στο ξεκίνημα του αγώνα και κατάφερε να προηγηθεί με 7 πόντους (19-12), της Μπασκόνια, με 1:51 για το τέλος της πρώτης περιόδου.

Οι Βάσκοι, όμως, κατάφεραν να αντιδράσουν και στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου μείωσαν στους 3 (19-16).

Η συνέχεια ήταν παρόμοια με τις δύο ομάδες να ανταλλάσσουν καλάθια και τη διαφορά να μένει σχεδόν στα ίδια επίπεδα.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμα και με 6 πόντους (32-26), για να ολοκληρωθεί το πρώτο ημίχρονο με το σκορ στο 42-39 υπέρ της Μπαρτσελόνα.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς ήταν πολύ καλή, τόσο στον επιθετικό όσο και στον αμυντικό τομέα. Η Μπασκόνια δέχθηκε μόλις 7 πόντους από τους Καταλανούς.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Μπασκόνια να έχει πάρει τα ηνία του αγώνα, με 55-49, και την Μπαρτσελόνα να… “ψάχνεται” στο παρκέ του Φερνάντο Μπουέσα Αρένα.

Μέχρι αυτό το σημείο ο Ματ Τζάνινγκ (19 πόντοι, 5/8 τριπ.) ήταν ο κύριος πρωταγωνιστής της Μπασκόνια.

Με το σκορ στο 59-57 υπέρ των Καταλανών, ο Κέβιν Πάνγκος (16 πόντοι) έγινε ο ήρωας της Μπαρτσελόνα πετυχαίνοντας 13 πόντους σε 7 λεπτά.

Τελικά, η ομάδα Σβέτισλαβ Πέσιτς πήρε το ροζ φύλλο αγώνα με 77-70 και ανέβηκε στην έκτη θέση με ρεκόρ 7-7. Από την άλλη η Μπασκόνια, υποχώρησε στην 11η θέση και στο 6-8.

Τα δεκάλεπτα: 16-19, 39-42, 55-49, 70-77

ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ (Περάσοβιτς): Βιλντόζα 12 (3), Γκονζάλες, Φόιτμαν 2, Χουέρτας 4, Τζάνινγκ 19 (5/8 τριπ.), Ντιόπ 2, Γκρέιντζερ 2, Πουαριέ 6, Σίλντς 11, Σενγκέλια 8 (1), Χίλιαρντ 4.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 14, Πάνγκος 16 (2), Ρίμπας 3 (1), Σίνγκλετον 10, Χάνγκα 2, Μπλάζιτς, Ερτέλ 11 (1), Πούστοβι 9, Οριόλα 6 (2), Κούριτς 3 (1), Κλαβέρ 3, Τόμιτς.