Μπλάζιτς
Πολύ καλή εμφάνιση από τον Γιάκα Μπλάζιτς

Σε ένα απίστευτο παιχνίδι στο Κάουνας, η Μπαρτσελόνα ήταν μπροστά σε όλο το ματς, όμως η μαχητική Ζαλγκίρις οδήγησε το ματς στην παράταση. Παρ’όλα αυτά οι Καταλανοί έδειξαν ψυχραιμία στο έξτρα πεντάλεπτο και έφυγαν με ένα σπουδαίο διπλό με σκορ 88-85.

Οι Καταλανοί βελτίωσαν το ρεκόρ τους στο 5-2 πριν έρθουν στο ΟΑΚΑ για τον αγώνα με τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ (21/11, 21:00), ενώ η Ζαλγκίρις έπεσε στο 3-4…

Η Μπαρτσελόνα ήταν συνέχεια μπροστά στο σκορ από την αρχή του αγώνα στην κατάμεστη Ζαλγκίριο Αρένα, προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους διαφορά (9-18 στο 6ο λεπτό), όμως η Ζαλγκίρις μείωσε σε 18-23 στο δεκάλεπτο.

Το ίδιο σκηνικό είχαμε και στη δεύτερη περίοδο με την ομάδα του Πέσιτς να παίρνει για πρώτη φορά διψήφια διαφορά (20-30 στο 15′), με κορυφαίο τον MVP του αγώνα Κάιλ Κούριτς (15π. με 5/6 τρίποντα) και την ομάδα του Γιασικεβίτσιους να μειώνει σε 34-39 στο ημίχρονο.

Γουόλτερς
Πολύ καλός για την Ζαλγκίρις ο Νέιτ Γουόλτερς με 19 πόντους

Οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι τους 2 πόντους στην τρίτη περίοδο (47-49 στο 25′), όμως η “Μπάρτσα” κατάφερε να επαναφέρει τη διαφορά στους 10 πόντους (50-60) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο οι Καταλανοί πήραν τη μεγαλύτερη διαφορά τους στον αγώνα (59-72), όμως η Ζαλγκίρις με μια… επική αντεπίθεση, έτρεξε ένα σερί 17-4 και οδήγησε τον αγώνα στην παράταση (76-76), για την πρώτη ισοπαλία στο ματς μετά το 0-0!!!

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μπαρτσελόνα έτρεξε ένα σερί 10-2 με δύο βολές του Τόμιτς, 5 συνεχόμενους πόντους του Πάνγκος και ένα γκολ-φάουλ του Σίνγκλετον (78-86), η μαχητική Ζαλγκίρις πάλεψε για μια νέα ανατροπή, όμως πλέον ήταν αργά, έτσι φτάσαμε στο τελικό 85-88.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-39, 50-60, 76-76 (κ.α.), 85-88

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Ντέιβις 12, Γουόλτον 3 (1), Γουόλτερς 19 (1), Γουόλκαπ 9 (1), Βέστερμαν, Γιανκούνας 5, Μπιρούτις, Μιλάκνις 5 (1), Γουάιτ 21, Γκριγκόνις, Καβαλιάουσκας 4, Ουλανόβας 7 (1).

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφέν 7, Πάνγκος 10 (1), Ρίμπας, Σίνγκλετον 8 (1), Χάνγκα 7 (1), Μπλάζιτς 11 (2), Σμιτς, Ερτέλ 11 (1), Οριόλα, Κούριτς 15 (5), Κλαβέρ 5 (1), Τόμιτς 14.