Με ήρωα τον Ιταλό Ακίλε Πολονάρα, η Μπασκόνια νίκησε τη Μάλαγα με 87-86 στην παράταση, στο θρίλερ της τελικής φάσης Ισπανίας, εξασφαλίζοντας σε τεράστιο ποσοστό την πρόκρισή της στην τετράδα!

Ο Πολονάρα πέτυχε τη νικητήρια βολή ένα δεύτερο πριν τελειώσει η παράταση, κι ενώ ήταν εκείνος που με καλάθι του στα 4 δεύτερα της κανονικής διάρκειας, έστειλε τον αγώνα στο έξτρα πεντάλεπτο!

Ο Γάλλος Αξέλ Μπουτέιγ πήγε να γίνει ο ήρωας της Μάλαγα με δύο συνεχόμενα τρίποντα στην παράταση για το 86-83, όμως μετά την ισοφάριση από τον Πιέρια Χένρι (86-86) ο Μπουτέιγ έχασε δύο συνεχόμενα σουτ. Από το δεύτερο ξεκίνησε και η φάση για το κερδισμένο φάουλ του Πολονάρα!

Δείτε το δραματικό φινάλε με τα δύο άστοχα τρίποντα του Μπουτέιγ και το transition της Μπασκόνια από το οποίο κέρδισε το φάουλ ο Πολονάρα!

Ήταν ένα σπουδαίο παιχνίδι, μεγάλο ντέρμπι καθώς εκτός απροόπτου, ο νικητής θα ακολουθούσε την πρωτοπόρο του ομίλου Μπαρτσελόνα στην ημιτελική φάση!

Δείτε ένα πολύ σημαντικό καλάθι του Γκαλ Μέκελ που έκανε το 71-68 για τη Μάλαγα:

Η Μάλαγα έφτασε στο +5 (75-70 με 1:30 για τη λήξη) αλλά στα 18 τελευταία δευτερόλεπτα έχασε τρεις βολές, δύο του Ετζίμ με το σκορ στο 75-72 και μια του Μέκελ στα 12 δεύτερα, με το σκορ στο 76-74.

Η Μπασκόνια πρόλαβε να εκδηλώσει σωστή επίθεση και ο Ιταλός Ακίλε Πολονάρα ισοφάρισε!

Δείτε πώς ο Πολονάρα έκανε το 76-76:

Η Μάλαγα είχε τέσσερα δεύτερα στη διάθεσή της, όμως ο Σενγκέλια έκοψε τον Ντίαθ και ο αγώνας πήγε στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Ο Πιέρια Χένρι πέτυχε 14 πόντους για την Μπασκόνια, 13 ο Βιλντόσα κι από 10 οι Έρικ-Ντράγκιτς.

Για τη Μάλαγα ο Αλμπέρτο Ντίαθ και ο Γκαλ Μέκελ πέτυχαν από 17, κι ο Μπουτέιγ 16.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Μπασκόνια: 19-19, 44-33, 54-56, 76-76 (κ.α.) 87-86 (παρ.)