Οι δύο νέοι αντίπαλοι του Προμηθέα Πάτρας στο Top-16 του EuroCup, Μπρέσια-Βενέτσια, αναμετρήθηκαν το Σάββατο (04/01) στη 16η αγωνιστική του ιταλικού πρωταθλήματος με νικητές του γηπεδούχους, με 70-64.

Η Μπρέσια έκανε ένα εντυπωσιακό τέταρτο δεκάλεπτο, με 29-17 επιμέρους σκορ και γύρισε την εις βάρος της κατάσταση από τα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα.

Η Μπρέσια, την οποία αντιμετωπίζει την Τρίτη (07/01, 21:30) ο Προμηθέας στην Ιταλία, στην πρώτη αγωνιστική του Top-16 είχε πρώτους σκόρερ τον Αουμπού Αμπάς με 22π. (κεντρική φωτογραφία) και τον ΝτεΆντρε Λάνσοουν με 20 πόντους.

Για τη Βενέτσια, ο Τσάπελ πέτυχε 12 πόντους, ενώ Τονούτ και Ντενικολάο είχαν από 10 πόντους.

Η Μπρέσια είναι τρίτη στη LegaBasket με 11-5 (και 7-1 εντός έδρας), ενώ η Βενέτσια είναι 6η με 8-8 με 1-7 εκτός έδρας!

Τα δεκάλεπτα: 10-14, 25-32, 41-47, 70-64