Περιφέρεια

Δεν χρειάζεται να είσαι… ειδικός για να αντιληφθείς ποια ήταν η διαφορά μεταξύ Παναθηναϊκού – Ολυμπιακού στο ντέρμπι του ΟΑΚΑ την Κυριακή (18/11). Η περιφέρεια των δύο ομάδων απείχε όσο η… μέρα από τη νύχτα. Ή όσο η νίκη, από την ήττα!

Διότι από τη μια πλευρά ο Παναθηναϊκός είχε έναν τεράστιο Νίκο Παππά με 24 πόντους και πολύ μεγάλα σουτ, σε καίρια σημεία και συνέχισε την παράδοση καλών εμφανίσεων σε μεγάλα ματς και ειδικά σε ντέρμπι Παναθηναϊκού-Ολυμπιακού.

Είχε έναν Νικ Καλάθη που στο δεύτερο ημίχρονο εκτόξευσε την απόδοσή του και ειδικά τη δημιουργία του.

Κι είχε κι έναν Κιθ Λάνγκφορντ που με συνέπεια έβαλε τους 11 πόντους του (δεύτερος σκόρερ του Παναθηναϊκού).

Κι εκτός από τη συμμετοχή στο σκοράρισμα ας δούμε και μια ακόμη σημαντική παράμετρο της περιφέρειας του Παναθηναϊκού:  Οι γκαρντ του Πασκουάλ έκαναν όλα κι όλα 2 λάθη! Ένα ο Καλάθης κι ένα ο Λεκαβίτσιους.

Απίστευτα μικρός αριθμός για το ρόλο τους στον συγκεκριμένο αγώνα, για το χρόνο και τις φορές που ο καθένας τους πήρε την μπάλα και προσπάθησε να δημιουργήσει και να απειλήσει!

Περιφέρεια

Από την άλλη ο Ολυμπιακός εμφάνισε μόνο τον Σπανούλη, ο οποίος κράτησε την ομάδα του στην τρίτη περίοδο και μετά… το χάος.

Ο Γουίλιαμς Γκος έπρεπε να παίξει… τέσσερα ημίχρονα στο ΟΑΚΑ για να σκοράρει επί του Παναθηναϊκού, συμπεριλαμβανομένου και του ντέρμπι της Euroleague. Σκόραρε το πρώτο καλάθι της ομάδας του στην Γ’ περίοδο και πέτυχε και τους επτά τελευταίους του Ολυμπιακού στο όταν πια όλα είχαν κριθεί.

Ο Μάντζαρης μπήκε και δεν πήρε σουτ

Ο Στρέλνιεκς είχε 0/3 σουτ και έβαλε μόνο δύο βολές. Να προσθέσουμε και τον -φόργουορντ- Τίμα; Να τον προσθέσουμε αν και πέτυχε περισσότερους πόντους από όσους οι περιφερειακοί του συμπαίκτες!

Όσο καλός κι αν είναι σταθερά ο Πρίντεζης, ή ο Μιλουτίνοβ δεν αρκεί η γραμμή ψηλών για να πάρεις τέτοια ματς. Κι ας έκανε ο Ζακ ΛεΝτέι ονειρεμένο ματς με 20 πόντους κι ένα χαμένο σουτ σε 17:50 συμμετοχής.

Οι περιφερειακοί του Ολυμπιακού είχαν 6/21 σουτ, και  εάν προσθέσουμε τις προσπάθειες του Τίμα είχαν 9/30.

Με τέτοια εμφάνιση από ολόκληρη την “back court” γραμμή δεν μπορείς να νικήσεις σε τέτοιο ντέρμπι!