Όσο κι αν ο Μάριο Χεζόνια πρόσθεσε ποιότητα o Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από μια αποφασισμένη  Μπαρτσελόνα που έφυγε με τη νίκη, 85-77 από το ΟΑΚΑ την Τρίτη (02/03).

Η 27η αγωνιστική της Euroleague, ήταν απλά μια ακόμα επιβεβαίωση της αδυναμίας του Παναθηναϊκού στη θέση του πλέι μέικερ, της αδυναμίας του να βρει δημιουργία από τους περιφερειακούς του.

Κι ο Χεζόνια ήρθε να προσθέσει ποιότητα, λάμψη, ακόμα και λίγη ελπίδα στο φινάλε της κανονικής περιόδου, αλλά απέναντι σε ομάδες με την ποιότητα της Μπαρτσελόνα, το τεράστιο κενό στα γκαρντ δεν καλύπτεται!

Ο Παναθηναϊκός έβγαλε τον αγώνα με 12 ασίστ, έναντι των 23 που είχε η Μπαρτσελόνα.

Πάλι καλά, δηλαδή που με την άμυνά του, συνέβαλε ώστε οι Καταλανοί να κάνουν 19 λάθη, ώστε να μην κάνουν ακόμα μεγαλύτερη διαφορά τα 21 δικά του στον αγώνα.

Ο Μάριο Χεζόνια πέτυχε 21 πόντους με 9/9 βολές, 3/6 δίποντα, 2/5 τρίποντα, πήρε 2 ριμπάουντ, έδωσε 1 ασίστ κι έκανε 5 λάθη στο ντεμπούτο του.

O Παναθηναϊκός αγωνίστηκε δίχως τους τραυματίες Νέντοβιτς-Παπαπέτρου, σημαντικές απώλειες, ωστόσο, θα επαναλάβουμε ότι πιο κλασικοί πλέι μέικερ, θα μπορούσαν να δώσουν λύσεις ακόμα και σε μέρα με τέτοιες απουσίες, στο οργανωτικό κομμάτι και την καλύτερη κυκλοφορία της άμυνας.

Ο Μάριο Χεζόνια άρχισε στην πεντάδα του Παναθηναϊκού, έδειξε διάθεση, αυτοπεποίθηση κι άρχισε να σκοράρει σαν να πρόκειται για παλιοσειρά!

Στην άλλη πλευρά, όμως, υπήρχε ένας εξίσου ορεξάτος Νίκολα Μίροτιτς που έκανε τρομερό πρώτο δεκάλεπτο με 13 πόντους από 3/5 τρίποντα.

Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προηγήθηκε με 26-17 στο δεκάλεπτο, με τις αδυναμίες του Παναθηναϊκού στα γκαρντ, να αρχίζουν να γίνονται ορατές.

Πόσο μάλλον απέναντι σε μια τόσο ποιοτική ομάδα, πλήρη παντού!

Ο Μπεν Μπέντιλ με τον Ντίνο Μήτογλου έδωσαν λύσεις, πλην των 12 πόντων του Χεζόνια στο ημίχρονο,  στον Παναθηναϊκό, ο οποίος μείωσε στο 30-36 στα 4:40 για το ημίχρονο, δίνοντας μάχες, παλεύοντας κι έχοντας σαφές μειονέκτημα στη δημιουργία.

Αμπρίνες, Χάνγκα και ο Νικ Καλάθης με το τρίποντο για το 43-33 μπήκαν στην εξίσωση για τους Καταλανούς που έφτασαν έως το +11 (47-36) πριν λήξει το ημίχρονο με 39-47 από το τρίποντο του Σαντ Ρος.

Ήδη στο 20άλεπτο, οι ασίστ ήταν 15-6 για την Μπαρτσελόνα σε δείγμα της διαφοράς συνεργασιών και προφανώς και της ποιότητας.

Με την καλή του άμυνα στην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Όντεντ Κάτας κατάφερε για πρώτη φορά να κρατήσει χαμηλά την παραγωγικότητα των φιλοξενούμενων.

Σχεδόν στα μισά της περιόδου, το σκορ ήταν 46-52 (7-5 επιμέρους!), αλλά ένα κακό δίλεπτο τα χάλασε όλα. Λάθη, εύκολο σκορ για την Μπαρτσελόνα που έφυγε στο +12, 58-46 πριν λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με 59-50.

Η πολύτιμη συνεισφορά του Άαρον Γουάιτ βοήθησε για μια ακόμα φορά τον Παναθηναϊκό, να πλησιάσει στο σκορ, όταν μείωσε 68-73 με τρία λεπτά. Εκεί όμως μίλησαν οι παίκτες-κλάσης της Μπαρτσελόνα:

Ο Κόρι Χίγκινς πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 79-68 κι ο Νίκολα Μίροτιτς απάντησε με τρίποντο στις βολές του Χεζόνια, για το 82-70 με 100 δεύτερα για τη λήξη.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 39-47, 50-59, 77-85

Οι πρώτοι πόντοι του Χεζόνια και το ρεσιτάλ Μίροτιτς (vids)

Παναθηναϊκός: Τίμησε τον Νικ Καλάθη (video)

Οι αγκαλιές Καλάθη με Αλβέρτη-Διαμαντίδη (video)