Ρεάλ Μαδρίτης-Φενέρμπαχτσε

Εντυπωσιακή η Ρεάλ Μαδρίτης με έναν Σέρχιο Γιουλ από τα παλιά, νίκησε με εμφατικό τρόπο (101-86) τη Φενέρμπαχτσε στην μάχη των “τιτάνων” της Euroleague, έστω και αν στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ ήταν απόλυτη κυρίαρχη!

Οι δύο τελευταίες Πρωταθλήτριες Ευρώπης αναμετρήθηκαν στο Winzink Center, και η πιο πρόσφατη, η Ρεάλ, έκανε επίδειξη ισχύος αλλά και… βάθους πάγκου. Άλλωστε η Φενέρμπαχτσε με μοναδικό ουσιαστικά ψηλό τον Γιαν Βέσελι, είδε τον Τσέχο να “τρώει πολύ ξύλο” από τα βαριά κορμιά της Ρεάλ Μαδρίτης, αφού αγωνιζόταν χωρίς τον Λοβέρν.

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς προηγήθηκε με 19-10 μετά από 5,5 λεπτά αγώνα, αλλά μετά άρχισε… η κατηφόρα. Ο Άντονι Ράντολφ ήταν απολαυστικός στο πρώτο μισό όπου πέτυχε 15 από τους 21 πόντους του βοηθώντας τη Ρεάλ να προσπεράσει με 45-35 με 3:50 για το ημίχρονο που έληξε 52-45.

Ο Γιαν Βέσελι

Στην τρίτη περίοδο ο Σέρχιο Γιουλ θυμήθηκε τις εντυπωσιακές εμφανίσεις του παρελθόντος, πέτυχε 9 από τους 19 πόντους του και με τρίποντα στον αιφνιδιασμό και η Ρεάλ πήρε… “φωτιά”!

Ο Κώστας Σλούκας προσπάθησε να κρατήσει ζωντανή τη Φενέρμπαχτσε η οποία όμως είχε ελάχιστους πόντους στη ρακέτα στο δεύτερο μισό του αγώνα κι εύλογα είδε τη διαφορά να της φεύγει και να φτάνει στο +20, 81-61 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

Ο Σέρχιο Γιουλ

Το τελικό 101-86 κρατά την Ρεάλ σε απόσταση βολής από την ισόβαθμή της ΤΣΣΚΑ, αλλά οι Ρώσοι υπερτερούν στην ισοβαθμία.

Για την πρωτοπόρο  Φενέρμπαχτσε ήταν η 4η φετινή της ήττα, ενώ έχασε την ισοβαθμία με τους Μαδριλένους, αφού τους είχε νικήσει με μόλις δύο πόντους στην Κωνσταντινούπολη. Ωστόσο έχει δύο νίκες ακόμα, παραπάνω από την ομάδα του Πάμπλο Λάσο.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 52-45, 77-61, 101-86