Εμφατική νίκη επί μιας εκ των ισχυρότερων ομάδων του Παγκοσμίου Κυπέλλου πέτυχε η Ρωσία, επικρατώντας με 74-55 της Ισπανίας, στον τελευταίο φιλικό αγώνα των δύο ομάδων πριν από το επίσημο τζάμπολ της διοργάνωσης!

Οι ”Φούρια Ρόχας” ήταν πολύ άστοχοι από το τρίποντο, με απολογισμό 3/18, ενώ υπέπεσε και σε 18 λάθη!

Βέβαια, ο προπονητής των Ισπανών, Σέρτζιο Σκαριόλο έδωσε περισσότερο χρόνο συμμετοχής σε παίκτες που δεν θα έχουν ανάλογο στο Παγκόσμιο, καθώς ο Ρίκι Ρούμπιο έπαιξε λίγο στο πρώτο ημίχρονο και ο Μαρκ Γκασόλ με τον Ρούντι Φερνάντεθ δεν αγωνίστηκαν καθόλου.

Τα highlights της αναμέτρησης:

Οι Ρώσοι είχαν μικρό προβάδισμα, αλλά μετά από τρία λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο και το σκορ υπέρ τους, στο 40-36, έκαναν 17-2 επιμέρους σκορ και ξέφυγαν με 57-38.

Ο Βιτάλι Φριτζόν πέτυχε 14 πόντους, 11 ο Αντρέι Ζούμπκοφ και 10 ο Μοτοβίλοφ.

Για την Ισπανία, ο Γουίλι Ερνανγκόμες είχε 26 πόντους και 11 ριμπάουντ κι αδελφός του, Χουάντσο, άλλους 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 32-27, 57-38, 74-55