Τενερίφη

Η Μπαρτσελόνα έκανε μία άσχημη ήττα μετά την επιβλητική νίκη επί του Ολυμπιακού, καθώς έχασε από την Τενερίφη, η οποία θα αγωνιστεί με τον ΠΑΟΚ (05/02, 21:30), με 63-57 στο Σαντιάγκο Μαρτίν.

Σε ένα κακό παιχνίδι, με πάρα πολύ μικρό σκορ, η Τενερίφη ήταν αρκετά καλύτερη από την Μπαρτσελόνα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Το πρώτο ημίχρονο βρήκε την προσεχή αντίπαλο του ΠΑΟΚ, να προηγείται με 11 πόντους διαφορά (35-24) και την Μπαρτσελόνα να μην δείχνει ότι έχει επιστρέψει από το ΣΕΦ.

Μπαίνοντας στην τελευταία περίοδο με το σκορ υπέρ των γηπεδούχων στο 44-40, η Τενερίφη εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Μπαρτσελόνα (20 στο σύνολο) και παίζοντας πολύ πιο συγκεντρωμένα κατάφερε να φτάσει σε μία σπουδαία νίκη με 63-57.

Για την Τενερίφη κορυφαίος ήταν ο Τιμ Αμπρομάιτις, ο οποίος σημείωσε 20 πόντους, ενώ κοντά σε ένα double-double βρέθηκε ο Κόλτον Άιβερσον (10 πόντοι, 8 ριμπάουντ).

Για την Μπαρτσελόνα ξεχώρισε ο Κέβιν Πάνγκος με 12 πόντους, ενώ θετικός ήταν και ο Άνταμ Χάνγκα με 11 πόντους, 10 ριμπάουντ και 6 ασίστ. Ο Κρις Σίνγκλετον έμεινε μετά από αρκετό καιρό χωρίς πόντο.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 35-24, 44-40, 63-57.