Η ΤΣΣΚΑ Μόσχας νίκησε την Ούνικς Καζάν εκτός έδρας με 83-76 στο ντέρμπι που η VTB League είχε προαναγγείλει ως το… Greek Game of the Week, με την κεντρική φωτογραφία που βλέπετε!

Η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη, νίκησε εκείνη του Δημήτρη Πρίφτη χάρη στην απόδοσή της στην τελευταία περίοδο κι ενώ για 32 λεπτά οι ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ.

Όμως στο τέλος, η ΤΣΣΚΑ έπαιξε πιο αποτελεσματικά στην άμυνα και έφτασε έως το +14, 83-69 (στα 1:23 για τη λήξη)  πριν τελειώσει η αναμέτρηση με 83-76.

Ο Μάικ Τζέιμς πέτυχε 22 πόντους, ενώ ο Τόρνικε Σενγκέλια είχε 18 πόντους και 12 ριμπάουντ. Άλλους 16 πέτυχε ο Νταρούν Χίλιαρντ, ενώ ο Νίκολα Μιλουτίνοβ είχε 6 πόντους και 8 ριμπάουντ, κάνοντας αισθητή την παρουσία του κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Αϊζάια Κάνον πέτυχε 36 πόντους για την Ούνικς με 6/10 τρίποντα και 18/19 βολές, ενώ ο Νέιτ Γουόλτερς πέτυχε 17 πόντους.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Ούνικς Καζάν: 17-18, 41-40, 57-58, 76-83

Μετά από αυτή τη νίκη, η ΤΣΣΚΑ έχει ρεκόρ 8-2 στη VTB League, ενώ η Ούνικς Καζάν έχει 5-4.

Νωρίτερα, η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης νίκησε με 77-70 εκτός έδρας την Αστάνα κι ηγείται στην κατάταξη με 8-1.