Μπούντουτσνοστ-Ολυμπιακός

Πολύτιμη νίκη δίχως μάλιστα να αγχωθεί στη Μοράτσα της Ποντγκόριτσα πήρε ο Ολυμπιακός την Παρασκευή με 89-76 επί της Μπούντουτνοστ βάζοντας τέλος στο ανησυχητικό σερί των πέντε ηττών που είχε κάνει.

Από τις 17 Ιανουαρίου και τη νίκη επί της Χίμκι Μόσχας, ο Ολυμπιακός έκανε ρεκόρ 0-5 κι από το 12-7 με το οποίο “έκλεινε το μάτι” στην τετράδα, είχε αρχίσει να νιώθει τα “φίδια” να τον ζώνουν.

Τελικά την Παρασκευή (08/03) το… πήρε αλλιώς, ήταν πολύ σοβαρός σε άμυνα κι επίθεση κι έκανε… παρέλαση στην Ποντγκόριτσα. Εκεί όπου έχουν γνωρίσει ήττες δηλαδή, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας, η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μπασκόνια!

Με “πυλώνες” τους δύο του ψηλούς, Μιλουτίνοβ-Πρίντεζη, που σκόραραν, μάζεψαν ριμπάουντ έπαιξαν άμυνες, έστρωσαν το δρόμο για να “ξεμπουκώσει” η ομάδα τους και να βρεθεί πάλι σε ανοδική πορεία. Η πολυφωνία στην επίθεση, τα λίγα λάθη, οι πολλές ασίστ, συνέθεσαν το ιδανικό σκηνικό για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ που έπειτα από καιρό έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ!

Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η καλή επιθετική λειτουργία του Ολυμπιακού, κάλυψε και την μοναδική αμυντική αδυναμία του που εμφανίστηκε στην πρώτη περίοδο, όταν ο Νόρις Κόουλ πέτυχε 10 πόντους και από το 4-15 με το οποίο προηγήθηκε, βρέθηκε πίσω 16-15 με 12-0 των Μαυροβούνιων.

Ο Γιώργος Πρίντεζης κατά πρώτο λόγο κι ο Νίκολα Μιλουτίνοβ κατά δεύτερο, ακολούθησαν πιστά το πλάνο για επιθέσεις μέσα από τη ρακέτα κι ο Ολυμπιακός επιβραβεύτηκε από την επιλογή του. Προηγήθηκε με 27-21 στο δεκάλεπτο και με ορθή κυκλοφορία της μπάλας βρήκε ακόμα καλύτερα μακρινά σουτ, πότε με τον Αξέλ Τουπάν και πότε με άλλον παίκτη.

Ταυτόχρονα ο Βαγγέλης Μάντζαρης πήρε άριστα στο μαρκάρισμα του πιο παραγωγικού παίκτη της Μπούντουτσνοστ στη βραδιά, ενώ πρόσφερε και  3 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ στο διάστημα που αγωνίστηκε στο πρώτο μισό του αγώνα!

Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ προστάτεψε ιδανικά τη ρακέτα της, με το αμυντικό ριμπάουντ “κλειδωμένο” απέτρεψε ζημιά δεύτερης ευκαιρίας από τους γηπεδούχους.

Όταν κι οι υπόλοιποι παίκτες του Ολυμπιακού ανέβασαν την ένταση στην άμυνα, η ομάδα του Γιάσμιν Ρέπεσα “βραχυκύκλωσε”.

Δίχως τον Γκόγκα Μπιτάτζε λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο, αίφνης περιορίστηκαν οι λύσεις τους κι έμειναν με μόλις έναν πόντο στα τελευταία 4:50 του ημιχρόνου. Ο Ολυμπιακός εκτόξευσε τη διαφορά στο +17 με τη λήξη του ημιχρόνου, 51-34, έχοντας δημιουργήσει ήδη μια ισχυρότατη παράσταση νίκης!

Το πιο θετικό στοιχείο της βραδιάς επιβεβαιώθηκε και στην τρίτη περίοδο κι αφορούσε στη συμβολή πολλών παικτών στο παιχνίδι του Ολυμπιακού. Ασφαλώς κι ο Μιλουτίνοβ ήταν η “κολόνα” του Ολυμπιακού, κι ας είχε την Παρασκευή ασυνήθιστα μέτριο ποσοστό στις ελεύθερες βολές, αλλά με double double σε 23 λεπτά συμμετοχής  έως την τρίτη περίοδο.

Ο Βεζένκοφ πέτυχε επτά συνεχόμενους πόντους στην τρίτη περίοδο, ο Τουπάν ήταν σχεδόν άριστος στις επιλογές, κι η διαφορά έφτασε έως τους 24 πόντους, 63-39 με 6:22 για το 30:00. Ακολούθησε το 10-2 της Μπούντουτσνοστ που κάποια στιγμή στο ματς θα έκανε κι ένα καλό τρίλεπτο, αλλά ο Μιλουτίνοβ… επανέφερε την τάξη με συνεχόμενα καλάθια από επιθετικά ριμπάουντ.

Ο Ολυμπιακός δεν απειλήθηκε ποτέ στην ουσία, συνέχισε στην ίδια λογική, ο Πρίντεζης όταν ερχόταν από τον πάγκο σκόραρε κατά ριπάς για να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ.

Λίγη χαλαρότητα στην κυκλοφορία έδωσε τη δυνατότητα στην Μπούντουτσνοστ να μειώσει από το -23 (60-83) σε 74-86 αλλά με 1:43 για το τέλος, δεν είχε ελπίδα για περισσότερα!

Τα δεκάλεπτα: 21-27, 34-51, 54-73, 76-89

Οι ισοβαθμίες στις θέσεις 6-11