Συγκλονιστικό παιχνίδι έγινε στο Σεράγεβο όπου η Βοσνία νίκησε με 96-90 τη Γαλλία στη 2η παράταση για τον L όμιλο των προκριματικών του Παγκοσμίου Κυπέλλου 2023!

Το παιχνίδι κρίθηκε 25 δεύτερα πριν συμπληρωθούν 50 λεπτά αγώνα, όταν ο Αλεκσάνταρ Λάζιτς της Βοσνίας πέτυχε το τρίποντο για το 96-90, από κλέψιμο του Κάμενιας, ο οποίος λίγο νωρίτερα είχε κάνει το 93-90!

Η Βοσνία έχασε την ευκαιρία να νικήσει στην κανονική διάρκεια όταν στα 14” κι ενώ είχε κατοχή μπάλας και προβάδισμα 76-74, ο Γκέρσον Γιαμπουσέλεέκλεψε την μπάλα από λάθος του Γιουσούφ Νούρκιτς κι ο Εβάν Φουρνιέ έστειλε το ματς στην παράταση με 76-76.

Στο επιπλέον πεντάλεπτο η Βοσνία προηγήθηκε 83-79, ο Γκομπέρ πέτυχε 4 πόντους για το 83-83, αλλά στα 2” έκανε επιθετικό φάουλ -που έπρεπε να χρεωθεί αντιαθλητικό- αλλά ο Ντζάναν Μούσα έχασε το τρίποντο για τη Βοσνία για να οδηγηθεί ο αγώνας στη β΄ παράταση.

Η Βοσνία έχασε με 5 φάουλ τον Γιουσούφ Νούρκιτς, όχι όμως και τον ενθουσιασμό της και πήρε μια τεράστιας σημασίας νίκη, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 4-4 και παραμένοντας σε τροχιά πρόκρισης.

www.allstarbasket.grΟ αγώνας είχε τεράστιες διακυμάνσεις όπως μπορείτε να δείτε από τα δεκάλεπτα, με τα επιμέρους σκορ να είναι 28-14, 10-32, 21-5 στις τρεις πρώτες περιόδους!

Για τη Βοσνία ο Νούρκιτς πέτυχε 21 πόντους και πήρε 9 ριμπάουντ, ο Τζον Ρόμπερσον είχε 18 πόντους, ο Ντζάναν Μούσα 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα κι ο Χαλίλοβιτς 12 πόντους.

Για τη Γαλλία που γνώρισε τη δεύτερη ήττα της στα προκριματικά, ο Εβάν Φουρνιέ είχε 24 πόντους με 6/13 τρίποντα, ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε 16 πόντους, ο Τομά Ερτέλ 11 και ο Ρούντι Γκομπέρ 10 πόντους, 14 ριμπάουντ και 6 λάθη!

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 38-46, 59-51, 76-76 (κ.α.) 83-83 (α’ παρ) 96-90 (β’ παρ.)

6. Τσεχία 3-5

Με Γκριγκόνις η Λιθουανία 90-73 το Μαυροβούνιο, με Χάνγκα η Ουγγαρία 82-79 στην Τσεχία