Σπουδαία εμφάνιση από την Βουλγαρία, του Αλέξανδρου Βεζένκοφ, καθώς νίκησε την Γαλλία με 74 – 68 και μπήκε πάλι στο παιχνίδι της πρόκρισης στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην Κίνα.

Η Γαλλία μπορεί να είχε τρεις παίκτες παραπάνω από τον αγώνα απέναντι στην Εθνική μας, όταν και μας νίκησαν με μεγάλη ευκολία, ωστόσο η Βουλγαρία φάνηκε να είναι μία υπολογίσιμη αντίπαλος.

Σε έναν αγώνα δίχως αύριο, η Βουλγαρία έκανε την έκπληξη και έμεινε “ζωντανή” στο κυνήγι της πρώτης τριάδας που οδηγεί στην τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου στην Κίνα το 2019.

Ο Αλέξανδρος Βεζένκοφ αγωνίστηκε περισσότερο από κάθε άλλον παίκτη στο παρκέ και οι αριθμοί του ήταν σχετικά καλοί. Ολοκλήρωσε τον αγώνα με 9 πόντους, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 2 κοψίματα και κανένα λάθος, σε 34 λεπτά συμμετοχής. Για τους γηπεδούχους ο  ο Ντι Μποστ σταμάτησε στους 17, ενώ ο Ντίμιταρ Ντιμιτρόφ πέτυχε και τους 16 πόντους του στο πρώτο μέρος.

Για τους Γάλλους, που όπως είπαμε μας νίκησαν εύκολα σε φιλικό στο Παρίσι την προηγούμενη βδομάδα, κορυφαίος ήταν ο Νικολά Μπατούμ ο οποίος σταμάτησε στους 17 πόντους, μάζεψε 5 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, έκλεψε δύο φορές την μπάλα και την έκοψε άλλη μία.

Ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος απουσίαζε από το φιλικό στο Παρίσι, δεν είχε καλή απόδοση και έμεινε χαμηλά σκοράρωντας μόλις 8 πόντους σε 25 λεπτά συμμετοχής. Από εκεί και πέρα οι Τζάκσον και Λακόμπ πρόσθεσαν από 13 πόντους ο καθένας αλλά δεν κατάφεραν να βοηθήσουν την ομάδα τους να πετύχει την νίκη.

Οι Γάλλοι έκαναν την πρώτη τους ήττα, μετά από τις έξι νίκες που πέτυχαν στην πρώτη φάση των προκριματικών, ενώ η Βουλγαρία βελτίωσε το ρεκόρ της από 2–4 σε 3–4 και πλέον έχιε βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στην τελική φάση του Παγκόσμιου Κυπέλλου στην Κίνα.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 45-44, 59-58, 74-68

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ: Μποστ 17, Ντιμιτρόφ 16, Μαρίνοφ Π. 13, Μαρίνοφ Στ. 6, Βεζένκοφ 9 , Αβράμοφ 9 , Βακλίνοφ 2, Γιάνεφ, Ζαχάριεφ 2.

ΓΑΛΛΙΑ: Μπατούμ 17, Ντε Κολό 8, Τζάκσον 13, Λακόμπ 13, Λεσόρ 3, Αλμπισί, Φολ 2, Καχουντί 4, Κοφί, Νουά 4, Πουαριέ 4.