Η πέμπτη ομάδα της Euroleague που αρχίζει τη σεζόν με δύο νίκες σε ισάριθμους αγώνες, έγινε το βράδυ του Σαββάτου η Ζαλγκίρις Κάουνας αφού νίκησε με 84-70 τη… μισή Χίμκι Μόσχας στη Ρωσία.

Ήταν ένα άνισο παιχνίδι, αφού από τους συνολικά 16 παίκτες που έχει στο ρόστερ της η Χίμκι, οι μισοί ήταν νοκ άουτ, λόγω τραυματισμών, λόγω κορονοϊού ή άλλων ζητημάτων.

Ο προπονητής της Χίμκι Μόσχας, Ρίμας Κουρτινάιτις, είχε οκτώ παίκτες στη διάθεσή του, το μίνιμουμ που επιτρέπει το πρωτόκολλο της Euroleague αλλά οι επτά ήταν ετοιμοπόλεμοι αφού ο Μπέρτανς απλώς δηλώθηκε στο φύλλο αγώνα.

Λίγο πριν από το τζάμπολ στη Μόσχα, η Χίμκι ανακοίνωσε πώς δεν θα αγωνιστούν λόγω τραυματισμών και κορονοϊού,  οι Σβεντ, Μονρό, Μίκι, Τίμα, Γιόβιτς, Βορόνοβ, Μπαράσκοφ κι ο ΜακΚόλουμ που δεν μπορεί να ταξιδέψει στη Μόσχα!

Οι οκτώ διαθέσιμοι από το ρόστερ της πρώτης ομάδας ήταν οι Καράσεφ, Ζάιτσεφ, Βιάλτσεφ, Μόνια, Οντικόνοφ, Μπούκερ, Γερέμπκο, Μπέρτανς, με τον τελευταίο ανέτοιμο να αγωνιστεί!

Πάλι καλά δηλαδή, που το 84-70 ήταν το τελικό σκορ, σε μια άνιση μάχη, που ενδεχομένως να δούμε κι άλλες φορές φέτος, εν μέσω της πανδημίας του κορονοϊού.

Η Χίμκι προηγήθηκε με 20-17 στην πρώτη περίοδο, αλλά οι αντοχές της δεν ήταν για περισσότερα.

Ειδικά όταν σοβάρεψε η Ζαλγκίρις και της μπήκαν τα σουτ, τα πράγματα πήραν το δρόμο τους. Από 1/8 τρίποντα στην πρώτη περίοδο (σύνολο 5/19 σουτ οι Λιθουανοί στο δεκάλεπτο!) η ομάδα του Μάρτιν Σίλερ είχε 5/8 στη β΄περίοδο και προσπέρασε 31-42.

Έφτασε δε στο 54-34, όπου πλέον ήταν ξεκάθαρο ότι δεν θα υπάρχει αμφισβήτηση από τη Χίμκι.

Η Χίμκι μείωσε στο τέλος στο 63-70 με 4:18 για τη λήξη, αλλά η Ζαλγκίρις με 8-2 έφυγε πάλι με διαφορά άνω των δέκα πόντων.

Ο Γιόνας Γερέμπκο είχε 23 πόντους και 12 ριμπάουντ για τους Ρώσους και ο Ντέβιν Μπούκερ 14.

Ο Μάριους Γκριγκόνις είχε 21 πόντους με 5/8 τρίποντα για τη Ζαλγκίρις, κι ο Αρτούρας Μιλάκνις 14 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 32-41, 48-67, 70-84