Τρέβις Σίμπσον
Ο Τρέβις Σίμπσον

O Προμηθέας Πάτρας ξεκίνησε με εκτός έδρας νίκη το EuroCup 2022-23, αφού επικράτησε με 89-76 της Τρέντο επί ιταλικού εδάφους, στην 1η αγωνιστική των ομίλων.

Στο πρώτο του ευρωπαϊκό παιχνίδι για τη σεζόν 2022-23, ο Προμηθέας νίκησε εύκολα την Τρέντο στην Ιταλία, βασιζόμενος κυρίως στην εκπληκτική τριάδα των Τρέβις Σίμπσον (22π., 5ρ.), Τζο Γιανγκ (20π.) και Αρνόλντας Κουλμπόκα (18π., 11ρ.). Πολύ καλοί ήταν και οι Μιχάλης Τσαϊρέλης (10π.), Τζορτζ Κόντιτ (9π., 5ρ.).

Κουλμπόκα
Ο Κουλμπόκα

Χωρίς τον Τζέρικολ Χέλεμς που δεν ακολούθησε την αποστολή στο Τρέντο και είναι έτοιμος να αποχαιρετήσει την ομάδα της Πάτρας, ο Προμηθέας δεν είχε κανένα πρόβλημα και ξεκίνησε με εκτός έδρας νίκη το φετινό EuroCup, παρά το γεγονός ότι ο Άντονι Κάουαν έμεινε άποντος σε μόλις 10 λεπτά συμμετοχής.

Κάουαν

Με πολύ καλή άμυνα και μπροστάρηδες τους Αρνόλντας Κουλμπόκα (12π., 8ρ.), Τζο Γιανγκ (10π.), ο Προμηθέας προηγήθηκε με διαφορά 14 πόντων στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (29-43) και έβαλε τις βάσεις για να ξεκινήσει με το… δεξί τη φετινή διοργάνωση.

Τζο Γιανγκ
Ο Τζο Γιανγκ

Στο τρίτο δεκάλεπτο πήρε… φωτιά ο Τρέβις Σίμπσον, ο οποίος έφτασε πολύ γρήγορα τους 19 πόντους και η διαφορά έφτασε μέχρι τους 17 πόντους (45-62, 49-66), για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 55-69.

Ο Προμηθέας διατήρησε τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα και στο τελευταίο δεκάλεπτο, φτάνοντας εύκολα στο “διπλό” με το τελικό 76-89.

Κορυφαίος της Τρέντο ήταν ο Φλακαντόρι με 14 πόντους, 7 ασίστ και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-43, 55-69, 76-89

EuroCup 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα