Ο Άλεξ Αμπρίνες πέτυχε και τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ντιλέινι είχε 4/6 τρίποντα κι η Μπαρτσελόνα απέφυγε τη “νάρκη’ της Άλμπα, την οποία νίκησε με 84-80 στο Βερολίνο την Τετάρτη (04/03).

Η Μπαρτσελόνα έκανε καλή εκκίνηση στον αγώνα, επιβεβαίωσε την ανωτερότητά της και προηγήθηκε με 27-18 στο δεκάλεπτο, όμως στη β’ περίοδο, ήλθαν τα πάνω-κάτω! Η Άλμπα ήταν πολύ εύστοχη από μακριά, είχε πολυφωνία στο σκοράρισμα σε ένα σημείο που οι Καταλανοί αντέδρασαν νευρικά.

Ο Μίροτιτς σούταρε μόνο με βολές (8/9) ο Ντιλέινι είχε σιγήσει μετά το πολύ καλό του ξεκίνημα κι η Μπαρτσελόνα αναλώθηκε σε πολλά μακρινά σουτ, σε πολύ κακές επιλογές.

Μέχρι να το καταλάβει βρέθηκε οκτώ πόντους πίσω στο ημίχρονο (46-380 και το καμπανάκι είχε ηχήσει!

Για αυτό η τρίτη περίοδος ήταν σαν “φωτοτυπία” της πρώτης, με την Μπαρτσελόνα να δείχνει πολύ σοβαρό πρόσωπο και τον Άλεξ Αμπρίνες να αναλαμβάνει ρόλο πρωταγωνιστή. Μαζί του και ο Χίγκινς με αποτέλεσμα η Μπαρτσελόνα να προηγηθεί με 66-62 με επιμέρους σκορ 28-16.

Δείτε το τρίποντο του Ντιλέινι που έκλεισε την τρίτη περίοδο:

Η Άλμπα δεν παραδόθηκε, άλλωστε είναι ομάδα που δεν κοιτάζει ούτε βαθμολογικό πίνακα, ούτε ταμπλό! Επέστρεψε, προσπέρασε ξανά με τον Μάρτιν Χέρμανσον να επιβεβαιώνει ότι είναι ο ηγέτης της στα δύσκολα σημεία του αγώνα.

Με 2:29 για τη λήξη η ομάδα του Ρενέσες προηγήθηκε με 77-76.

Αμπρίνες και Ντιλέινι έστειλαν την Μπαρτσελόνα στο +4 (81-77) κι ο Χέρμανσον μείωσε στο καλάθι, 79-81 στα 69 δεύτερα για το φινάλε. Ο Τόμιτς έχασε μια βολή από το ζευγάρι που εκτέλεσε στα 20” (82-79), αλλά τον μιμήθηκε ο Λιουκ Σίκμα για το 80-82.

Το γρίφο έλυσε ο Κάιλ Κούριτς που έκανε το 84-80 στα 9 δεύτερα και η Μπαρτσελόνα έφτασε στη νίκη και το 21-6 με το οποίο είναι μαζί με τη Ρεάλ στη δεύτερη θέση!

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 46-38, 62-66, 80-84