Ο Μάριο Λιτλ (Νο23) ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής της νίκης του Ήφαιστου επί της ΑΕΚ

Ο Μάριο Λιτλ έκανε το θαύμα του στη Λήμνο καθώς με εννέα πόντους και δύο ασίστ στα 4 τελευταία λεπτά, οδήγησε τον Ήφαιστο στη μεγάλη νίκη με 72-68 επί της ΑΕΚ, το μεσημέρι του Σαββάτου στο “Νίκος Σαμαράς”!

Ο Αμερικανός του Ήφαιστου ήταν το πρόσωπο του αγώνα, που έγινε για την τρίτη αγωνιστική της ΕΚΟ Basket League στη Λήμνο και “χτύπησε” στο καίριο σημείο!

Ενώ η ΑΕΚ προηγήθηκε με 59-48 στις αρχές της τελευταίας περιόδου, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν και με όπλο την άμυνά τους στην αρχή μάζεψαν τη διαφορά. Κι ήρθε ο Λιτλ ο οποίος έως το 36:00 είχε όλους κι όλους 2 πόντους, να τους δώσει την ώθηση με 9 προσωπικούς πόντους και δύο ασίστ και με τρίποντο στα 24 δεύτερα για το τέλος έκανε το 70-68.

Ο Κιθ Λάνγκφορντ αστόχησε στο επόμενο σουτ της ΑΕΚ κι ο Μιχάλης Πελεκάνος έγραψε μέσα σε αποθεωση το τελικό 72-68.

Η εξέλιξη του αγώνα

Από την αρχή του αγώνα φάνηκε η πρόθεση των δύο ομάδων να ποντάρουν στην άμυνα για να ελέγξουν το παιχνίδι. Ειδικά η ΑΕΚ επικεντρώθηκε πολύ στο τρίποντο του Ήφαιστου, που ειδικά στο “Νίκος Σαμαράς” είναι μέρος της δύναμής του.

Τη διαφορά στην πρώτη περίοδο έκανε στο τέλος, το ζευγάρι βολών του Λάνγκφορντ και το κάρφωμα του Ματσιούλις έπειτα από κλέψιμο στην τελευταία επίθεση του Ήφαιστου για να γίνει το 18-18 του 9:27 σε 18-22.

Ο Τζέρι Σμιθ πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους στο 7-0 σερί της ομάδας του Σωτήρη Μανωλόπουλου που μετέτρεψε το 18-23 σε 25-23 στις αρχές του β’ δεκαλέπτου.

Ο Δημήτρης Κακλαμανάκης έβαλε ξανά την ΑΕΚ μπροστά με 7 πόντους στο πρώτο πεντάλεπτο της περιόδου, κι έφτασε στους 11 προσωπικούς, για να πάρει η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου, σαφές προβάδισμα 25-29 και λίγο αργότερα 27-34.

Το ημίχρονο έληξε με 32-37 με χαρακτηριστικό στατιστικό τα 2/10 τρίποντα του Ήφαιστου και τα 2/11 της ΑΕΚ.

Με τον Χάουαρντ Σαντ Ρος να παίρνει επιθέσεις στην τρίτη περίοδο (8 προσωπικοί πόντοι) η ΑΕΚ επέκτεινε την κυριαρχία της. Έφτασε στο +12, 54-42, με 3:15 στο Γ’ δεκάλεπτο κι έδειχνε να κρατά την τύχη στα χέρια της.

Κι ενώ η τρίτη περίοδος τελείωσε με 56-48 για την ΑΕΚ, που προηγήθηκε και με 59-48 με το τρίποντο του Γιόνας Ματσιούλις στις αρχές της τέταρτης, ο Ήφαιστος έδειξε χαρακτήρα. Πρώτα με τον Χαριτόπουλο και κυρίως με την άμυνά του, άφησε άποντη την ΑΕΚ για σχεδόν έξι λεπτά!

Οι γηπεδούχοι έκαναν 9-0 σερί και μείωσαν σε 57-59 στα τέσσερα λεπτά. Ο Βασίλης Τολιόπουλος έλυσε το γόρδιο δεσμό με τρίποντο, για το 57-62 στα 3:15, αλλά ο Ήφαιστος είχε πλέον ψυχολογία και πίστη.

Κυρίως δε, είχε τον Μάριο Λιτλ. Αν και σχεδόν άφαντος σε όλον τον αγώνα, μίλησε στο τέλος με μεγάλα σουτ και σημαντικές ασίστ και μαζί με τον Μολντοβεάνου (4/5 τριπ.) που πέτυχε 12 από τους 15 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο ήταν οι παίκτες που έδωσαν στον Ήφαιστο την ιστορική νίκη!

Για την ΑΕΚ ο Κιθ Λάνγκφορντ (14π. με 11/13 βολές) της έδωσε προβάδισμα 67-68 στα 29 δεύτερα για τη λήξη,  με το πρώτο του εύστοχο καλάθι (τρίποντο, μετά από 0/8 σουτ) ωστόσο στο 70-68 έχασε το κρισιμότερο σουτ του αγώνα!

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 32-37, 48-56, 72-68