Αυτήν τη φορά η ΑΕΚ επιστράτευσε την άμυνά της, για να λυγίσει τον Ιωνικό στο κλειστό του Πλάτωνα με 65-59 το βράδι του Σαββάτου, στην 5η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Μολονότι ομάδα με επιθετικό ταλέντο, η ΑΕΚ (3-2) έπρεπε να κάνει τη δύσκολη δουλειά, για να ξεπεράσει τις δυσκολίες του αγώνα και να κερδίσει τον Ιωνικό που έπαιξε χωρίς τους Άρτις-Μόουζες. (1-4).

Η ΑΕΚ έχασε νωρίς στον αγώνα τον Στέφαν Γέλοβατς με διάστρεμμα μετά από 7:49 αγώνα, έχασε τη συγκέντρωσή της και βρέθηκε με οκτώ πόντους πίσω, 23-15 με την ολοκλήρωση του 10λέπτου.

Η επιλογή του Στέφανου Δέδα ήταν τα double teams στον κινητήριο μοχλό του Ιωνικού, Γιουτζίν Τζέρμαν, που είχε 8 πόντους στην Α’ περίοδο.

Η κίνηση άλλαξε το ρου του αγώνα, αφού ο Τζέρμαν, όχι απλώς σταμάτησε να σκοράρει, αλλά σταμάτησε να δημιουργεί και οι γηπεδούχοι έχασαν τελείως το μυαλό τους.

Το αποτέλεσμα ήταν να κάνει η ΑΕΚ επιμέρους σκορ 23-5 στη β’ περίοδο και να προσπεράσει 38-28 με τον Έρικ Γκρίφιν να πετυχαίνει 12 πόντους σε αυτό το διάστημα και τον Ανγκόλα, άλλους 8, στο σύμνολο 20 από τους 23 πόντους των φιλοξενούμενων στο δεκάλεπτο!

Διάστημα επίσης, στο οποίο ο Ιωνικός είχε 1/8 δίποντα, 0/6 τρίποντα και 3/5 βολές!

Η ΑΕΚ έφτασε στο +16, 50-34 με τρία λεπτά για την τρίτη περίοδο, αλλά οι γηπεδούχοι δεν τα παράτησαν.

Μείωσαν 43-52 στο δεκάλεπτο κι αίφνης, ο αγώνας έγινε ντέρμπι. Ειδικά όταν ο Κολοβέρος κέρδισε δύο αντιαθλητικά, το ένα από τον Παππά, που δεν πρόλαβε να εκφράσει την έκπληξή του και αμέσως δέχτηκε τεχνική ποινή!

Η ΑΕΚ έχασε και τον Παππά με αποβολή κι ο Ιωνικός με την άμυνα ζώνης, μείωσε πρώτα στο 49-52 και στο 35′ έφτασε σε απόσταση ενός σουτ, 57-59!

Μπροστά στο επερχόμενο σοκ, η ΑΕΚ επιστράτευσε την άμυνά της. Αυτήν που τη βοήθησε στη β’ περίοδο και με αιχμή τον Έρικ Γκρίφιν δεν επέτρεψε στον Ιωνικό να πετύχει καλάθι έως το τέλος, παρά μόνο 2 βολές με τον Τζέρμαν στα 24” όταν μείωσε στο 59-63.

Ο Γκρίφιν πέτυχε 14 πόντους κι έκανε 4 blocks σύμφωνα με τη στατιστική υπηρεσία, ενώ ο Ανγκόλα είχε 15 πόντους κι ο πολύτιμος Ίαν Χάμερ, 12 πόντους και 13 ριμπάουντ.

Πλην του Τζέρμαν (24π.) κανένας άλλος παίκτης του Ιωνικού δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων.