Ιωνικός-Απόλλωνας

Με το εμφατικό 96-82 πέρασε από το κλειστό της Νίκαιας ο Απόλλωνας Πάτρας, στο ματς κόντρα στον Ιωνικό για τη 14η στροφή της Basket League.

Δεύτερη νίκη της αχαϊκής ομάδας επί του συγκεκριμένου αντιπάλου και σημαντικότατο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία.

Γιώργος Τσαλμπούρης με 30 πόντους και Νίκος Δίπλαρος με 12 πόντους-8 ασίστ έκαναν την περισσότερη δουλειά για τον Απόλλωνα Πάτρας, o οποίος επανήλθε στις επιτυχίες έπειτα από τέσσερις σερί ήττες.

Ο Ελάιζα Μήτρου Λονγκ έφτασε στους 15 πόντους για τους νικητές και ο Τρε ΜακΛιν 15, δίνοντας άλλη υπόσταση στον ανανεωμένο Απόλλωνα Πάτρας, έπειτα από τις αλλαγές στο ρόστερ του.

Στον αντίποδα, ο Ιωνικός υπέστη δεύτερη διαδοχική εντός έδρας ήττα (προηγήθηκε εκείνη από τη Λάρισα), με αποτέλεσμα να παραμένει σε αναμμένα κάρβουνα.

Αναφορικά με τη ροή της αναμέτρησης, οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου, όταν ο Απόλλωνας πήγε στο +8, με μπροστάρη τον Τσαλμπούρη.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι αποδείχθηκαν ιδιαίτερα εύστοχοι πίσω από τη γραμμή των 6,75μ., φτάνοντας στο +16.

Οι γηπεδούχοι, πάντως, απάντησαν με σερί 11-0 και από τη στιγμή που μείωσαν στους 5, ο αγώνας ανέκτησε για τα καλά το ενδιαφέρον του.

Τότε, όμως, άρχισαν να χάνονται αρκετά περιφερειακά σουτ από τον Ιωνικό, ο οποίος δεν πήρε όσα προσδοκούσε από τον Γιουτζίν Τζέρμαν.

Το 74-79 έγινε 75-87, σκορ που δύσκολα θα γινόταν να ανατραπεί με τρία λεπτά να απομένουν. Όπερ και εγένετο.

Τα δεκάλεπτα: 25-25, 41-47, 61-66, 82-96