Σε ένα ματς που κυριάρχησαν άμυνες και νευρικότητα, ο Ιωνικός Νίκαιας νίκησε τον Άρη με 68-64 στο κλειστό του Πλάτωνα, το μεσημέρι της Κυριακής (03/01).

Ο Ιωνικός έφτασε στο 4-6 το ρεκόρ του, ενώ ο Άρης, έχει πλέον 3-6.

Ήταν ο πρώτος αγώνας Ιωνικού-Άρη στον Πλάτωνα μετά το 1986/87 όταν ο Άρης είχε νικήσει τότε 124-107 στην πρώτη χρονιά από θέσπιση της Α1!

Κακό ποιοτικά παιχνίδι που όσο κυλούσε προς το τέλος, γινόταν όλο και πιο νευρικό, με συνεχόμενα λάθη. Είτε από αυτά που καταγράφονται στη στατιστική (19 ο Ιωνικός, 14 ο Άρης), είτε από αυτά που αφορούν σε επιλογές, (με περισσότερα, εδώ, του Άρη).

Για αυτό το λόγο στο τελευταίο πεντάλεπτο ξεχάσαμε τι θα πει… καλάθι!

Το σκορ ήταν 66-61 για τον Ιωνικό (από 58-59 υπέρ του Άρη) με 5:28 για τη λήξη.

Ο Τσάλμερς μείωσε σε 66-64 στο 36:50 και μέχρι τη λήξη σκόραρε μόνο ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 2:10 για το φινάλε, όταν έκανε το 68-64.

allstarbasket.grΟ Άρης είχε 4/15 σουτ στην τελευταία περίοδο και σαν να μην έφταναν οι τραυματισμοί

Ντραγκίσεβιτς-Μιλόσεβιτς, έχασε στα πρώτα επτά λεπτά της τελευταίας περιόδου τον πρώτο του σκόρερ, Τζαμάλ Σούλερ.

Είχε μέχρι εκείνη τη στιγμή 18 πόντους, όμως ένα τράβηγμα στη γάμπα τον κράτησε έξω μέχρι και 3 λεπτά για το τέλος.

Ο Ιωνικός κέρδισε τα ριμπάουντ, παρά τη μεγάλη προσπάθεια του πιο κοντού, Άρη, που με την άμυνα ζώνης κράτησε χαμηλά το ρυθμό και το σκορ.

Από τα 15 επιθετικά του, ο Ιωνικός πήρε τα 9 στο πρώτο 10άλεπτο (18-14) δίχως να τα εκμεταλλευτεί όσο θα ‘πρεπε.

Ο Λιτλ με τον Σούλερ κράτησαν την ομάδα του Σάββα Καμπερίδη στον αγώνα, μέχρι την τρίτη περίοδο.

Μετά τον Σούλερ, όμως, ο Άρης δεν είχε παίκτη με διψήφιο αριθμό πόντων!

Ο Τόρλιν Φιτζπάτρικ πέτυχε 15 πόντους και πήρε 8 ριμπάουντ για τους νικητές, ενώ ο Άνταμ Σμιθ πέτυχε άλλους 14 με 5/6 σουτ!

allstarbasket.grΣτους 10 έφτασε ο Μαυροκεφαλίδης και τους 9 με 3 τρίποντα ο Τολιόπουλος.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 34-34, 53-51, 68-64