Ο Ιωνικός Νίκαιας επικράτησε 74-62 του Ηρακλή στο κλειστό του “Πλάτωνα”, κάλυψε τη διαφορά της ήττας του πρώτου γύρου και πήρε σαφές προβάδισμα για την παραμονή στη Stoiximan Basket League.

Ο “γηραιός” είχε επικρατήσει με 5 πόντους διαφορά (89-84) στο Ιβανώφειο, όμως, η σημερινή απώλεια, σε συνδυασμό με το -3 που του επέβαλε ο Αθλητικός Δικαστής, τον φέρνουν σε δύσκολη θέση.

Ο Ηρακλής έχει προσφύγει στο ΑΣΕΑΔ και περιμένει την απόφαση, τη στιγμή που τα ρεκόρ των δύο ομάδων έγιναν ίδια (5-16), μετά το πέρας του εξ αναβολής αγώνα για την 21η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Κορυφαίος του ματς ο Ντάνιελ Χάμιλτον με 25 πόντους, 12 ριμπάουντ και 5 ασίστ, σπουδαία δουλειά ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης με 17π., 9ρ., σημαντικός στο φινάλε ο Ιωσήφ Κολοβέρος με 12π., 6ρ.

Στον αντίποδα, ο Κώστας Παπαδάκης σημείωσε 12 πόντους και πήρε 7 ριμπάουντ, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Μάικ Χένρι (10π.), Τζαμάρ Έιμπραμς (10π., συν 10ρ.).

Όλα αυτά υπό το βλέμμα του τέως τεχνικού των γηπεδούχων Κούρο Σεγκούρα, ο οποίος αποχώρησε μεσούσης της σεζόν και τώρα βγάζει το ψωμί του στην ΑΕΚ.

Αρχικά να σημειωθεί ότι ο Ιωνικός παρουσιάστηκε αρκετά αλλαγμένος, αφού οι Μάικ Ντέιβις και Κέβιν Τούμπα πραγματοποίησαν το ντεμπούτο τους, λίγες ώρες έπειτα από την αποχώρηση του Γιάννη Αθηναίου.

Στον αντίποδα, ο Ηρακλής αγωνίστηκε με μόλις 8 παίκτες, μέσα σε αυτούς και οι Κώστας Παπαδάκης, Μάικ Χένρι, ενώ απουσίασε ο τραυματίας Τόνι Ρότεν.

Ο Ντάνιελ Χάμιλτον πέτυχε τους 18 από τους 33 πόντους του Ιωνικού στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο ανήκε στους γηπεδούχους, έστω και στις λεπτομέρειες.

Στο πρώτο δεκάλεπτο παίχτηκε καλό μπάσκετ, εν αντιθέσει με το δεύτερο που τα πολλά λάθη και η νευρικότητα αποδείχθηκαν σήμα-κατατεθέν.

Ο Ηρακλής πέτυχε 9-0 σερί στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, παίρνοντας προς στιγμήν προβάδισμα τριών πόντων.

Το μομέντουμ εν όψει της τελευταίας περιόδου ανήκε στον “γηραιό”, καθώς ο Παπαδάκης πέτυχε buzzer και ισοφάρισε σε 49-49.

Ο Ηρακλής σκόραρε με βολή 09:01 πριν από το τέλος (53-52) και ξαναβρήκε στόχο σχεδόν 5 λεπτά αργότερα, αφού προηγουμένως ο Ιωνικός είχε καταγράψει σερί 8-0.

Το προβάδισμα ήταν σταθερά διψήφιο για τους γηπεδούχους και, πλέον, το μοναδικό ερώτημα ήταν αν θα πετύχουν και την επιθυμητή διαφορά.

Στα 45” ο Ιωσήφ Κολοβέρος έδωσε απόσταση 11 πόντων. Ο Μπράντον Γκάρετ απάντησε άμεσα (71-62) και κέρδισε φάουλ, αλλά στη συνέχεια αστόχησε στη βολή και στο σουτ για 2 που επιχείρησε.

Έπειτα, ο Ντάνιελ Χάμιλτον κέρδισε φάουλ από τον Δημήτρη Σταμάτη, ευστόχησε σε 1/2 βολές κι έγραψε το 72-62 στα 24”. Όλα τελείωσαν όταν ο Τζαμάρ Έιμπραμς δεν βρήκε στόχο στην επόμενη επίθεση και ο Χάμιλτον πήρε το ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 33-29, 49-49, 74-62