Γούλριντζ Ηρακλής

Ο ψυχωμένος Ηρακλής επέστρεψε από το -12 και νίκησε εύκολα με 86-74 την ΑΕΚ στο Ιβανώφειο, σε αγώνα της 10ης αγωνιστικής της Stoiximan Basket League.

Ο “Γηραιός” (2-6) προερχόταν από τρεις σερί ήττες και πέτυχε την πρώτη εντός έδρας νίκη του στο πρωτάθλημα.

Η “Ένωση” (5-5) άντεξε μόνο για ένα ημίχρονο και παραδόθηκε εύκολα, στη σκιά του θανάτου του Στέφαν Γέλοβατς.

Πολύ ζεστά μπήκε στον αγώνα κόντρα στον Ηρακλή ο Έρικ Γκρίφιν έχοντας πετύχει γρήγορα 11 πόντους στα πρώτα τρία λεπτά και η ΑΕΚ προηγήθηκε με 3-14!

Στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Στέφαν Γέλοβατς που έφυγε από τη ζωή στα 32 του χρόνια.

Λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ο Ανγκόλα τραυματίστηκε στο λαιμό με αποτέλεσμα να αποχωρήσει από το γήπεδο και να μεταφερθεί στο νοσοκομείο. Οι εξετάσεις που έκανε έδειξαν ότι δεν πρόκειται για κάτι σοβαρό. και δεν υπάρχει λόγος ανησυχίας.

Ο Ηρακλής ήταν εντυπωσιακός στο δεύτερο ημίχρονο και έφτασε εύκολα στη νίκη, χάρη στους Σκορδίλη (21π. με 10/13 δίποντα, 5ρ., 3ασ.), Γούλριντζ (17π., 6ρ.), Κουζέλογλου (15π.) και Ντάγκλας (11π., 6ρ., 7ασ.).

Από την ΑΕΚ προσπάθησαν οι Χάμερ (18π.), Γκρίφιν (17π.), Παππάς (16π.) και Φλιώνης (10π., 7ρ.).

Τα δεκάλεπτα: 22-27, 42-45, 69-62, 86-74