Εντυπωσιακός ο Άρης πέτυχε την Τετάρτη (10/03) τη δεύτερη συνεχόμενη νίκη του στη Stoiximan Basket League με 76-54 επί του Ηρακλή στο Ιβανώφειο.

Ήταν εξ αναβολής αγώνας για το πρωτάθλημα με την ομάδα του Σάββα Καμπερίδη να έχει για δεύτερο συνεχόμενο αγώνα, μετά το 70-52 επί της Λάρισας, καταπληκτική αμυντική παρουσία που μπλόκαρε τον Ηρακλή και τον κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ.

Αφού προηγήθηκε με 38-29 στο ημίχρονο, ο Άρης κράτησε άποντο τον Ηρακλή για 6,5 λεπτά στη Γ’ περίοδο.

Ήταν ένα δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 21-5 για τον Άρη που πλέον είχε διαφορά 25 πόντων, 59-34.

Ο Ηρακλής που ερχόταν από εκτός έδρας νίκη στο Περιστέρι, ήταν αγνώριστος.

Δίχως πάθος, έχασε τη μάχη των ριμπάουντ, είχε κακές επιλογές, πολύ χαμηλά ποσοστά και καλό μπάσκετ έπαιξε για… δύο λεπτά! Όταν άρχισε με 8-0 τη Δ’ περίοδο, στην μοναδική του αναλαμπή στον αγώνα, όμως δύο τεχνικές ποινές στον Βεργίνη που ζήτησε φάουλ από τον Τσάλμερς, έδωσαν τέλος στην αφύπνιση των γηπεδούχων.

Ο Άρης είχε αρχίσει με προβάδισμα 20-10 την πρώτη περίοδο, χάρη στα τρίποντά του και με κινητήριο μοχλό τον Μάριο Τσάλμερς.

Δείτε το πολύ καλό ξεκίνημα του Άρη και τα τρίποντα στην πρώτη περίοδο, στο παρακάτω video:

Ακόμα κι όταν έπεσαν τα ποσοστά στα τρίποντα, ο Άρης διατήρησε την κυριαρχία του στο παρκέ του Ιβανώφειου με μυαλωμένο παιχνίδι και κυρίως, συγκέντρωση στην άμυνα.

O Άρης είχε πολυφωνία, πέντε διψήφιους σκόρερ κι άλλους δύο σε απόσταση σουτ από το διψήφιο νούμερο, έκανε λιγότερα λάθη και πιστοποίησε την αγωνιστική του πρόοδο το τελευταίο διάστημα, μολονότι πλέον θα αγωνίζεται δίχως τον Τζαμάλ Σούλερ ο οποίος αποτελεί παρελθόν.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-38, 34-59, 54-76