Μεγάλο διπλό στο Ιβανώφειο πήρε την Κυριακή ο Ιωνικός με 78-75 επί του Ηρακλή στη 15η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης πέτυχε 24 πόντους και πήρε 14 ριμπάουντ, ενώ ο Βασίλης Τολιόπουλος είχε 16 πόντους, 7 ασίστ και καθοριστικά καλάθια στο τέλος!

Ο Ηρακλής προηγήθηκε με 69-63 και 71-66, όμως, ο Βασίλης Τολιόπουλος πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα κι έφτασε στους οκτώ συνεχόμενους πόντους με δύο βολές για το 72-73!

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης τελείωσε με 4/4 βολές, με τον Ενετσιόνια να χάνει το τρίποντο στα 2 δευτερόλεπτα με το σκορ στο 75-76!

Ο Αμερικανονιγηριανός ήταν από τους κορυφαίους του Ηρακλή, στο ντεμπούτο του Θανάση Σκουρτόπουλου στον πάγκο τους.

Πέτυχε και τους 10 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο όταν ο Ηρακλής ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση στο πρώτο ημίχρονο (34-41) όπου είχε βρεθεί να χάνει ακόμα και με 13 πόντους, 26-39!

Πολύ ευχάριστη έκπληξη στο δικό του ντεμπούτο, ήταν ο Τζος Χέιγκινς για τον Ηρακλή με 12 πόντους, ενώ πρώτος σκόρερ για τους γηπεδούχους ήταν ο Ολιβιέρ Χάνλαν με 19.

Όμως ο Ηρακλής υστέρησε στην άμυνα στο τελευταίο τρίλεπτο, ο Ιωνικός έβαλε τα μεγάλα σουτ και ειδικά τα τρία τρίποντα με Τολιόπουλο (2) και Σμιθ (1), ενώ πριν είχε συνολικά 3 εύστοχα σε όλον τον αγώνα!

allstarbasket.grΈκλεισε με επιμέρους σκορ 15-6 και πήρε μια σπουδαία νίκη!

Πλέον το ρεκόρ του είναι 6-9, ενώ ο Ηρακλής έπεσε στο 5-9.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 34-41, 55-56, 75-78