Η κακή άμυνα του Ηρακλή δεν του επέτρεψε να προκριθεί στο Final 4 του FIBA Europe Cup καθώς ηττήθηκε με 80-105 από την Ισραηλινή Ιρόνι Νες Ζιόνα την Παρασκευή (26/3).

Η φετινή ευρωπαϊκή περιπέτεια του Ηρακλή, έλαβε τέλος, στο Ντεν Μπος της Ολλανδίας, στον προημιτελικό με την Ιρόνι Νες Ζιόνα.

Η ελληνική ομάδα κυνηγούσε σε όλη τη διάρκεια του ματς την Ιρόνι, τόσο στο… παρκέ, όσο και στο σκορ.

Αιτία, το πολύ γρήγορο παιχνίδι της αντιπάλου του Ηρακλή, που με τρεις παίκτες όλους κι όλους, του έκανε τη ζωή δύσκολη και του έθεσε προβλήματα που δεν μπορούσε να λύσει.

Ο Κολομβιανός Μπράιαν Άνγκολα (27π., 5 ασ.) , ο Αμερικανός ψηλός, Τζερόμ Μεγίνσε (26π., με 10/12 σουρ, 10 ριμπ.) και ο γκαρντ, Πάτρικ Μίλερ (19π., 7 ασ., 6 ριμπ.) ήταν ασταμάτητοι.

allstarbasket.grΟ προπονητής του Ηρακλή, Θανάσης Σκουρτόπουλος, δοκίμασε αρκετά στο παιχνίδι, άμυνες ζώνης, μαν του μαν, αλλαγές παικτών, αλλά αυτή η τριάδα δεν τιθασευόταν!

Για αυτό η Ιρόνι Νες Ζιόνα, προηγήθηκε 19-6 στο 5:25, 27-18 στο δεκάλεπτο, κι όταν ο Ηρακλής μείωσε προσωρινά με τον Χάνλαν (14π.) 33-37, (16:24) απάντησε άμεσα για να πάει στο 50-40 του ημιχρόνου.

Με καλή άμυνα για 3,5 λεπτά και δύο καλά μακρινά σουτ, ο Ηρακλής πλησίασε στους 4, 48-52, μετά το τρίποντο του Χάτσερ, όμως ήταν η τελευταία φορά που βρέθηκε τόσο κοντά στην αντίπαλό του.

Μαζί με τον Σέλντεν, (11π.) που έγινε ο τέταρτος της “παρέας”, η Ιρόνι πάτησε το γκάζι κι εξαφανίστηκε σε χρόνο-μηδέν! Προηγήθηκε με 72-50 στο 30′, 80-59 στο 32′ κι όλα πια είχαν τελειώσει.

Δεν υπήρχε έστω ένα δεκάλεπτο, όπου ο Ηρακλής κατόρθωσε να περιορίσει το παιχνίδι των αντιπάλων του, σε όλα είχαν 20+ κι έφτασαν έτσι στην εμφατική νίκη-πρόκριση στο Final 4.

Εκεί όπου τον Απρίλιο, θα αντιμετωπίσουν στον ημιτελικό τη ρωσική Πάρμα.

Ο άλλος ημιτελικός είναι μεταξύ της Οραντέα (Ρουμανία) – Σταλ (Πολωνία).